PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

KW: w Chwałowicach inwestycje i walka z zagrożeniem pożarowym

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
07-04-2016 06:55
KW: w Chwałowicach inwestycje i walka z zagrożeniem pożarowym
Fot. PTWP

W kopalni Chwałowice kontynuować mają prace związane z budową poziomu 700 m. Chcą także odnowić park maszynowy. Sporo energii wkłada się też w walkę z zagrożeniem pożarowym.

Z uwagi na zagrożenie pożarami endogenicznymi rybnicka kopalnia Chwałowice należąca do Kompanii Węglowej prowadzi od lat profilaktykę pożarową. Wszystkie ściany Chwałowic przewietrzane są w systemie U.
W kopalni realizuje się działania wentylacyjne. Stosuje się na dużą skalę mieszaninę popiołowo-wodną i gazy inertne do prowadzenia profi laktyki przeciwpożarowej.

W kopalni Chwałowice rozbudowana jest sieć rurociągów. Służą one wyłącznie do prowadzenia profi laktyki pożarowej. Sumaryczna długość magistrali rurociągów to ok. 24 000 m.

Na samym etapie projektowania rozcinki uwzględniana jest możliwość prowadzenia przy jej pomocy profi laktyki pożarowej w trakcie eksploatacji poszczególnych ścian.

Instalacja służąca do wytwarzania mieszaniny popiołowo-wodnej jest wyposażona w dwa zbiorniki na popiół, z których każdy ma pojemność 225 m sześc. Rozładunek dokonywany jest zarówno z cystern samochodowych, jak również z taboru kolejowego.

Instalację wyposażono w mieszalnik przepływowy. Do mieszalnika popiół lotny dostarcza się ze zbiorników przez podajniki celkowe oraz przenośniki ślimakowe. Wydajność dozowników reguluje się i dostosowuje do wydajności mieszalnika, która wynosi od 20 do ok. 100 t/h. W mieszalniku dochodzi do mieszania popiołu z zasoloną wodą dołową. Tak popiół, jak i woda podawane są do mieszalnika poprzez urządzenia, które umożliwiają ciągłą kontrolę natężenia przepływu, tj. przepływomierze elektromagnetyczne.

Na wylocie z mieszalnika gęstość mieszaniny kontroluje się przepływowym gęstościomierzem izotopowym. Po wylocie z mieszalnika mieszanina podawana jest grawitacyjnie do zbiornika pośredniego, a dalej dwoma otworami technologicznymi pod ziemię na poz. 390 m i rurociągami do miejsca podawania.

Jeżeli chodzi o stację zgazowania, to składa się ona ze zbiornika o pojemności 50 Mg oraz układu parownic. Praca zbiornika jest w pełni automatyczna, natomiast ciśnienie pracy reguluje się w zależności od potrzeb. Dwutlenek węgla magazynowany jest w zbiorniku w postaci ciekłej pod ciśnieniem między 15 a 18 bar.

Ciśnienie w zbiorniku wytwarzane jest przez poduszkę gazową znajdującą się w jego górnej części, a regulowane za pomocą grzałki elektrycznej i agregatu chłodniczego - obniżanie ciśnienia.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


39 503 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 663 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP