PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

KW: szykuje się ostatnia tura negocjacji. I co dalej?!

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
09-01-2014 12:00
KW: szykuje się ostatnia tura negocjacji. I co dalej?!
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

W piątek 10 stycznia odbędzie się kolejna, jak wskazują związki prawdopodobnie ostatnia runda konsultacji przedstawicieli central związkowych z zarządem Kompanii Węglowej na temat programu restrukturyzacji spółki.

Dotychczas prowadzone negocjacje nie przyniosły uzgodnień co do treści tego programu.
Zasadniczy spór dotyczy kwestii łączenia kopalń, redukcji zatrudnienia w administracji i sprzedaży kopalni Knurów-Szczygłowice do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Związkowcy wskazują, że lepszym rozwiązaniem byłaby np. emisja euroobligacji.

Jak wskazują związki, w trakcie poprzednich rozmów 3 stycznia, pracodawca przedstawił stronie społecznej trzy warianty rozwiązań dotyczących planowanych zwolnień wśród pracowników administracji.

Pierwszy wariant to zwolnienie 905 osób, a nie 1020, jak podawano wcześniej, z przyczyn ekonomicznych. Druga opcja przewiduje zapewnienie miejsc pracy w spółkach-córkach Kompanii, ale jedynie dla ok. 60 proc. pracowników planowanych do zwolnienia.

Trzeci wariant to odstąpienie od zwolnień kosztem znacznego obniżenia wynagrodzeń. Strona społeczna przyjęła przedstawione scenariusze do wiadomości, nie wyrażając zgody na żaden z nich.

Szefowie Kompanii podtrzymali swoje stanowisko w sprawie sprzedaży kopalni Knurów-Szczygłowice Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

Jak usłyszeli związkowcy, odstąpienie od zamiaru sprzedaży kopalni wiązałoby się z koniecznością zdobycia pieniędzy w inny sposób, np. poprzez zawieszenie wypłaty czternastej pensji przez minimum trzy lata.

Strona społeczna sprzeciwia się sprzedaży tej kopalni argumentując, że to jeden z najlepszych zakładów wydobywczych w spółce i pozbycie się go jest działaniem nieracjonalnym z punktu widzenia przyszłości Kompanii Węglowej.

Przedstawiciele central związkowych nie zgadzają się też na łączenie kopalń. Ich zdaniem to rozwiązanie sprowadza się w praktyce do tworzenia nowych bytów administracyjnych i nie przynosi zakładanych oszczędności.

Od początku konsultacji reprezentanci związków zawodowych zwracają uwagę, że dążąc do poprawy wyników finansowych spółki, zarząd Kompanii powinien skupić się na kwestii wprowadzenia skuteczniejszych rozwiązań dotyczących sprzedaży węgla, bowioem w tym obszarze ich zdaniem leży jedna z głównych przyczyn obecnych problemów firmy.

Argumentują, że nadmierne cięcie kosztów w efekcie doprowadzi do pogorszenia i tak już bardzo trudnej sytuacji w Kompanii Węglowej.

Początek rozmów 10 stycznia zaplanowano na godzinę 7.00 w siedzibie Kompanii Węglowej.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP