Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

KW: spór zbiorowy i co dalej?

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
23-09-2014 10:50
KW: spór zbiorowy i co dalej?
fot. Andrzej Wawok

Związkowcy wskazują, że jeśli władze Kompanii Węglowej nie spełnią związkowych postulatów do 29 września, to dojdzie do kolejnych kroków przewidzianych w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.

Przedstawiciele 13 organizacji związkowych z Międzyzwiązkowego Sztabu Protestacyjno-Strajkowego w KW podpisali się pod skierowanym do zarządu spółki dokumentem, w którym ogłosili przystąpienie do sporu zbiorowego z pracodawcą.
Jak wskazują związkowcy przyczyny sporu dotyczą głównie planu naprawczego dla Kompanii Węglowej do 2020 roku.

Związkowcy zaznaczają, że plan naprawczy zakłada likwidację Zakładu Górniczych Robót Inwestycyjnych oraz przekształcenie w osobną spółkę Zakładu Remontowo-Produkcyjnego.

Związkowcy wskazują, że w ten sposób zarząd łamie § 12 porozumienia zawartego 6 lutego 2014 roku - „Zarząd KW SA odstępuje od likwidacji Zakładu Górniczych Robót Inwestycyjnych oraz od przekształcenia w spółkę Zakładu Remontowo-Produkcyjnego”.

Wejście w spór zbiorowy to także konsekwencja planu sprzedaży czterech kopalń do Węglokoksu. Strona związkowa uważa, że oznacza to złamanie porozumienia, zgodnie z którym sprawy związane ze zmianami organizacyjnymi oraz procesami przekształcania zakładów podlegają uzgodnieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi.

Związkowcy podkreślają, że w zakresie zamiaru sprzedaży kopalń Węglokoksowi nie zawarto żadnych uzgodnień. Związki od początku są zdecydowanie przeciwne sprzedaży kopalń do Węglokoksu. Wskazują, że rozdrabnianie rynku nie przyniesie niczego dobrego.

Związkowcy nie godzą się również na zapisy zakładające zmiany w zakresie wynagrodzeń, a głównie na likwidację niektórych składników wynagrodzenia i innych świadczeń.

Związki domagają się realizacji wszystkich zawartych porozumień oraz utrzymania warunków wynagradzania i składników wynagrodzenia, a także innych świadczeń określonych w obowiązujących przepisach prawa wewnątrzzakładowego.

Wskazują, że jeśli władze Kompanii nie spełnią związkowych postulatów do 29 września, to dojdzie do kolejnych kroków przewidzianych w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.

Zarząd Kompanii Węglowej przyjął, że z formalnego punktu widzenia proces konsultacji ze stroną związkową został zakończony.

Władze KW wskazują, że wystosowały do działających w spółce organizacji związkowych zaproszenie do rozmów konsultacyjnych 19 września br., dotyczących programu naprawczego KW na lata 2014-2020. W odpowiedzi zarząd spółki uzyskał oświadczenie, działającego w imieniu organizacji związkowych Międzyzwiązkowego Sztabu Protestacyjno-Strajkowego o odrzuceniu zaproszenia oraz podtrzymujące stanowisko Sztabu uznające konsultacje za zerwane.

KOMENTARZE (18)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP