PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

KW: restrukturyzacja i rentowność warunkiem zaangażowania inwestorów w PGG

Autor: PAP
16-03-2016 13:17
KW: restrukturyzacja i rentowność warunkiem zaangażowania inwestorów w PGG
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Warunkiem zaangażowania firm energetycznych w Polską Grupę Górniczą (PGG), która ma przejąć kopalnie Kompanii Węglowej, jest wdrożenie działań restrukturyzacyjnych, prowadzących do rentowności przedsięwzięcia w 2017 roku - podali w środę przedstawiciele Kompanii.

We wtorek spółki PGNiG Termika, PGE i Energa poinformowały o złożeniu niewiążących ofert warunkowych dotyczących zaangażowania kapitałowego w PGG i wyraziły wolę przystąpienia do negocjacji w tej sprawie. W sumie wartość możliwego zaangażowania trzech spółek sięga 1,5 mld zł - oferta PGNiG Termiki opiewa na maksymalnie 400 mln zł, złożona przez PGE - na kwotę do 500 mln zł, a Energi do 600 mln zł.

"Oferty zaangażowania się kapitałowego trzech firm energetycznych w PGG to naturalna konsekwencja działań Ministerstwa Energii, które wpiera proces pozyskiwania inwestorów dla Polskiej Grupy Górniczej. Warunkiem zaangażowania firm energetycznych jest jednak wdrożenie w PGG działań restrukturyzacyjnych gwarantujących rentowność przedsięwzięcia w 2017 roku" - skomentował w środę rzecznik Kompanii Tomasz Głogowski.

Według wcześniejszych informacji, wśród inwestorów zaangażowanych w PGG będzie także katowicki Węglokoks, który już w ubiegłym roku przekazał Kompanii przedpłatę na zakup rybnickich kopalń; będzie ona zamieniona na udziały. Jak dotąd nie podano, jacy inni inwestorzy, poza Węglokoksem i trzema spółkami energetycznymi, są zainteresowani zaangażowaniem kapitałowym w Grupie. Pod uwagę brany był także udział Towarzystwa Finansowego Silesia, jednak wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski zaznaczał w lutym, że nie jest to przesądzone.

Na początku lutego ówczesny prezes Kompanii Krzysztof Sędzikowski informował, że docelowa wielkość dokapitalizowania PGG jest większa niż zakładane rok wcześniej 1,5 mld zł i wynosi 2,2 mld zł. Powodem jest m.in. głębszy od prognozowanego spadek cen węgla. Aby uzupełnić lukę finansową - jak mówił wtedy prezes - Kompania zawarła z bankami porozumienie o dodatkowej emisji obligacji o wartości 700 mln zł, a 1,5 mld zł ma pozyskać od inwestorów. Przedstawiciele Kompanii nie informują obecnie, czy dalsze 700 mln zł mieliby wnieść kolejni inwestorzy, czy też finansowanie w tej części będzie pozyskane w inny sposób.

"Musimy uratować firmę, musimy wprowadzić 2,2 mld zł, po to, żeby ta spółka mogła dalej istnieć. I wszystko, co będzie się działo, jest podporządkowane temu celowi" - mówił w poniedziałek dziennikarzom pełniący obowiązki prezesa KW Tomasz Rogala, podkreślając, że konieczne jest uzgodnienie ze stroną społeczną szczegółów biznesplanu PGG, ponieważ koniecznym warunkiem jego realizacji jest uzyskanie rentowności na koniec 2017 r.

Spółki PGNiG Termika, PGE i Energa, które złożyły niewiążące oferty wstępne objęcia nowoutworzonych udziałów w podwyższonym kapitale PGG, uzależniły to od spełnienia szeregu wymogów. To m.in. pozyskanie przez PGG nowych inwestorów pozwalających na dokapitalizowanie spółki w wysokości co najmniej 1,5 mld zł oraz konieczność wdrożenia działań restrukturyzacyjnych gwarantujących rentowność działalności i płynności dla wszystkich jednostek w ramach spółki. Energa i PGE wymagają w tym kontekście odpowiednich porozumień ze stroną społeczną.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


49 250 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 233 617 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 614 ofert w bazie

OFERTY SZKOLEŃ

Kategorie szkoleń: przemysł, nieruchomości, handel, branża spożywcza

Szkolenia dla branży medycznej i farmaceutycznej

Szkolenia dla samorządów

2 705 349 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP