PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

KW: przyjęto program restrukturyzacji i ogłoszono konkurs na zarząd

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
28-02-2014 13:39 |  aktualizacja: 01-03-2014 07:55
KW: przyjęto program restrukturyzacji i ogłoszono konkurs na zarząd
fot. PTWP

Podczas posiedzenia 28 lutego Rada Nadzorcza Kompanii Węglowej przyjęła program restrukturyzacji spółki na lata 2014-2020 oraz Plan Techniczno-Ekonomiczny na rok 2014. Rada zdecydowała też o ogłoszeniu postępowania, które wyłoni nowy zarząd spółki.

Informacja o postępowaniu kwalifikacyjnym na stanowiska prezesa i pięciu wiceprezesów spółki będzie ogłoszona w prasie w pierwszym tygodniu marca, o czym portal wnp.pl informował jako pierwszy. Rozmowy z kandydatami zaplanowano na kwiecień.
Rada przyjęła program restrukturyzacji spółki do roku 2020 oraz Plan Techniczno-Ekonomiczny na 2014 rok.

Zarząd KW odstąpił od zwolnienia 884 pracowników administracji. W zamian przez trzy lata nie otrzymają oni czternastej pensji. Na ten czas mają gwarancję zatrudnienia. Gdyby sytuacja Kompanii uległa poprawie, to można by przywrócić pełną wypłatę czternastki.

Pozostałym pracownikom wydłużono gwarancje pracy do 2020 roku. Nie będzie także administracyjnego łączenia kopalń, które związkowcy od początku kontestowali wskazując, że przyniosą one tylko chaos organizacyjny zamiast korzyści.

Natomiast związki zgodziły się na korektę umów o pracę pracowników kopalń odnoszącą się do miejsca wykonywania pracy. Miejscem tym nie będzie jedna kopalnia, tylko dwa lub trzy zakłady, które wcześniej miano łączyć ze sobą.

Chodzi o Bobrek-Centrum oraz Piekary, Bielszowice i Halembę-Wirek oraz Pokój, Brzeszcze i Piast, Marcel oraz Rydułtowy-Annę i Chwałowice oraz Jankowice.

Strony ustaliły, że zmiana miejsca wykonywania pracy ma być poprzedzona konsultacjami z organizacją związkową. Natomiast pracownik miałby zostać poinformowany o przeniesieniu pięć dni wcześniej.

Likwidacji ulec ma fundusz motywacyjny i podwyższone dopłaty do świadczeń chorobowych. Ponadto, czego także można się było spodziewać, na dwa lata o jedną tonę rocznie zmniejszony zostanie bezpłatny węgiel przysługujący emerytom, rencistom i pozostałym uprawnionym osobom.
Nowi pracownicy nie będą uprawnieni do otrzymywania bezpłatnego węgla po przejściu na rentę, emeryturę, bądź świadczenie przedemerytalne.
Nie będzie sprzedaży Konsorcjum Ochrony Kopalń Sp. z o.o. i Gliwickiego Zakładu Usług Górniczych Sp. z o.o. Nie będzie też zlikwidowany Zakład Górniczych Robót Inwestycyjnych.

Kompania Węglowa planuje w 2014 roku wydobyć około 33 mln ton węgla. W kolejnych latach ma wydobywać około 31 mln ton surowca.
Problemem spółki są zwały węgla słabej jakości. Zalega na nich przeszło 4 mln ton tego surowca.

W Planie Techniczno-Ekonomicznym KW na rok 2014, przyjętym dziś przez Radę założono stratę na działalności operacyjnej. Wynik finansowy na rok 2014 założono dodatni. Trzeba tu pamiętać o planowanej sprzedaży kopalni Knurów-Szczygłowice, która to transakcja ma zostać sfinalizowana w połowie 2014 roku. Dodatnia akumulacja na sprzedaży węgla ma być uzyskana w 2015 roku.

Jerzy DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 969 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP