Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

KW przekaże 4 maja do SRK kopalnię Brzeszcze

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
03-05-2015 08:29
KW przekaże 4 maja do SRK kopalnię Brzeszcze
Fot. PTWP (Krzysztof Kusz)

W czwartek 30 kwietnia ruch Makoszowy został przekazany do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Natomiast przekazanie kopalni Brzeszcze ma nastąpić w poniedziałek 4 maja.

Pierwotnie - jak pierwszy poinformował portal wnp.pl w tekście: KW przekaże do SRK kopalnię Brzeszcze i ruch Makoszowy - w czwartek 30 kwietnia miało nastąpić podpisanie umowy o nieodpłatnym przekazaniu ruchu Makoszowy oraz kopalni Brzeszcze z Kompanii Węglowej do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
Jednak, o czym także poinformowaliśmy w tekście KW przekaże Makoszowy do SRK 30 kwietnia, a Brzeszcze 4 maja - z powodu przeciągających się formalności - przekazanie kopalni Brzeszcze do SRK ma się odbyć później, czyli w poniedziałek 4 maja.

Tym samym Brzeszcze nie trafią bezpośrednio do inwestora, tylko zostaną najpierw przeniesione do SRK.

Umowę nieodpłatnego zbycia ruchu Makoszowy do SRK zawarto 30 kwietnia na podstawie znowelizowanej 22 stycznia br. ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego.

Jej podpisanie stanowi kolejny etap realizacji rządowego programu restrukturyzacji górnictwa, w tym porozumień zawartych 17 stycznia br. między stroną rządową a organizacjami związkowymi, po związkowych protestach w górnictwie, do jakich doszło po ogłoszeniu pierwotnego planu naprawczego dla KW.

Uprawnieni pracownicy kopalni Makoszowy, po przejściu do SRK, będą mogli skorzystać ze świadczeń przewidzianych w ustawie, między innymi urlopów górniczych dla pracowników dołowych, a także odpraw dla pracowników powierzchni i przeróbki węgla.

Założenia co do funkcjonowania tzw. Nowej Kompanii Węglowej są ambitne. Nowa spółka miałaby osiągnąć w 2017 roku zysk EBITDA na poziomie ponad 2 mld zł przy sprzedaży ponad 28 mln ton węgla rocznie.

Zmiana modelu działania i optymalizacja kosztów pozwolić ma także spłacać zobowiązania obecnej KW, która w samym 2014 roku wygenerowała 2,4 mld zł straty gotówkowej.

Do końca czerwca Nowa Kompania Węglowa ma się ukonstytuować.

- Odcięcie nierentownych kopalń i pozyskanie rokujących aktywów przez nową spółkę otwiera drogę do realizacji działań mających na celu poprawę efektywności i rentowności spółki - ocenił Wojciech Kowalczyk, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego.

Nowa KW ma m.in. poprawić miks produktowy poprzez zwiększenie udziału sortymentów grubych oraz węgla koksowego. Spółka nastawia się na eksport nadwyżek z rynku krajowego.

Dostosuje też wolumen produkcji do możliwości sprzedaży, wprowadzając szósty dzień pracy w zakładach produkujących najlepiej zbywalny węgiel.

Jerzy DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP