Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

KW: postępują prace nad programem restrukturyzacji

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
28-10-2013 14:52
KW: postępują prace nad programem restrukturyzacji
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Prace nad programem restrukturyzacji Kompanii Węglowej trwają. Projekt programu ma być gotowy 19 listopada 2013 roku.

Następnie zostanie on przedstawiony do zaopiniowania Radzie Pracowników.
Dwa wcześniejsze warianty programu dostosowawczego dla Kompanii Węglowej zostały odrzucone przez radę nadzorczą spółki.

Od około miesiąca czteroosobowy zarząd, pod kierownictwem koordynatora i wiceprezesa ds. produkcji Marka Uszko, pracuje nad opracowaniem programu do roku 2020.

Program naprawczy wykracza bowiem poza rok 2015. W Kompanii wskazują również, że wszelkie porozumienia są respektowane. Tym większe zdziwienie wywołało ogłoszenie w spółce przez związki zawodowe pogotowia strajkowego.

W Kompanii myśli się o możliwości scalania kopalń. W efekcie miałoby ich pozostać osiem.

Od poniedziałku 28 października będą prowadzone w centrali KW rozmowy z dyrektorami kopalń, które mogłyby podlegać procesowi łączenia. Wszystko po to, by lepiej gospodarować złożem i optymalizować koszty.

- Działania restrukturyzacyjne mają dać to, że na koniec 2015 roku Kompania ma uzyskać dodatni wynik na działalności operacyjnej - mówił Marek Uszko, wiceprezes ds. produkcji i koordynator prac zarządu spółki w trakcie spotkania z dziennikarzami w poniedziałek 28 października.

Wydobycie ma być dostosowywane do sprzedaży, przy redukowaniu zapasów węgla. Obniżono je już do poziomu ok. 5,5 mln ton. Przy czym problemy po stronie przewoźników spowodowały, że znaczna ilość węgla nie została odebrana. W roku 2014 zapasy węgla mają zostać zmniejszone o około 2 mln ton.

W ostatnich dwóch latach z Kompanii Węglowej odeszło ok. 800 osób z administracji w ramach programu dobrowolnych odejść.

Nadal w KW mamy do czynienia z przerostem zatrudnienia w administracji, przy czym w przypadku jednych kopalń może przykładowo chodzić o ok. 10 osób, a innych o ok. 100 osób. Preacownikom administracji może być proponowana inna praca w strukturach KW.

Jeżeli chodzi o wyniki, to na koniec września br. strata spółki miała wynieść ok. 295 mln zł, a zatem była niższa od tej na koniec sierpnia. Wowczas wyniosła ona 341 mln zł. W spółce wskazują, że nie ma szans na to, by zakończyla ona rok 2013 z wynikiem dodatnim.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP