Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

KW: porozumienie podpisano, problemów nie ubywa

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
07-02-2014 10:18
KW: porozumienie podpisano, problemów nie ubywa
fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Zarząd KW oraz związkowcy podpisali 6 lutego porozumienie dotyczące treści programu restrukturyzacji spółki. To wprowadza potrzebny spokój, natomiast problemów, z jakimi musi się zmierzyć spółka, pozostaje cała masa.

Związkowcy działający w Kompanii Węglowej oraz zarząd KW zawarli porozumienie w zakresie programu restrukturyzacyjnego spółki w latach 2014-2020. Rozmowy w czwartek 6 lutego trwały ponad dziesięć godzin.
Po podpisaniu porozumienia zarząd Kompanii ma przedstawić nową wersję programu restrukturyzacji radzie nadzorczej spółki. Ma się ona do niej odnieść w trakcie najbliższego posiedzenia. Ma się ono odbyć za ok. dwa tygodnie.

- Nie będzie zwolnień, nie będzie również łączenia kopalń, jedynie ze względu na pracowników złożyliśmy swoje podpisy - zaznacza Jarosław Grzesik, szef górniczej Solidarności.

Inne założenia programu restrukturyzacji nadal związki oceniają negatywnie, w tym m.in. planowaną sprzedaż kopalni Knurów-Szczygłowice.

W dokumencie zostały uwzględnione główne ustalenia poczynione 15 stycznia.

Zarząd KW odstąpił od zwolnienia 884 pracowników administracji. W zamian przez trzy lata nie otrzymają oni czternastej pensji. Na ten czas mają gwarancję zatrudnienia. Gdyby sytuacja Kompanii uległa poprawie, to można by przywrócić pełną wypłatę czternastki.

Pozostałym pracownikom wydłużono gwarancje pracy do 2020 roku. Nie będzie także administracyjnego łączenia kopalń, które związkowcy od początku kontestowali wskazując, że przyniosą one tylko chaos organizacyjny zamiast korzyści.

Natomiast związki zgodziły się na korektę umów o pracę pracowników kopalń odnoszącą się do miejsca wykonywania pracy. Miejscem tym nie będzie jedna kopalnia, tylko dwa lub trzy zakłady, które wcześniej miano łączyć ze sobą.

Chodzi o Bobrek-Centrum oraz Piekary, Bielszowice i Halembę-Wirek oraz Pokój, Brzeszcze i Piast, Marcel oraz Rydułtowy-Annę i Chwałowice oraz Jankowice.

Strony ustaliły, że zmiana miejsca wykonywania pracy ma być poprzedzona konsultacjami z organizacją związkową. Natomiast pracownik miałby zostać poinformowany o przeniesieniu pięć dni wcześniej.

Likwidacji ulec ma fundusz motywacyjny i podwyższone dopłaty do świadczeń chorobowych. Ponadto, czego także można się było spodziewać, na dwa lata o jedną tonę rocznie zmniejszony zostanie bezpłatny węgiel przysługujący emerytom, rencistom i pozostałym uprawnionym osobom.

Nowi pracownicy nie będą uprawnieni do otrzymywania bezpłatnego węgla po przejściu na rentę, emeryturę, bądź świadczenie przedemerytalne. Nie będzie sprzedaży Konsorcjum Ochrony Kopalń Sp. z o.o. i Gliwickiego Zakładu Usług Górniczych Sp. z o.o. Jak informował już wcześniej portal wnp.pl - nie będzie też zlikwidowany Zakład Górniczych Robót Inwestycyjnych.

KOMENTARZE (40)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP