Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

KW: pieniędzy wystarczy do lutego 2014

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
02-11-2013 09:41
KW: pieniędzy wystarczy do lutego 2014
Fot. Archiwum

Najtrudniejszy będzie luty 2014 roku, kiedy to skumulują się obowiązki firmy związane z wypłatą 14-tej pensji i płatności wobec ZUS - przyznaje Marek Uszko, wiceprezes KW ds. produkcji, koordynator prac zarządu spółki.

W Kompanii Węglowej prowadzone są prace nad projektem programu restrukturyzacyjnego obejmującego okres do 2020 roku. Projekt ma być przygotowany na 19 listopada. Wówczas otrzyma go do zaopiniowania Rada Pracowników i zostanie przedstawiony stronie społecznej. Czytaj więcej: KW: postępują prace nad programem restrukturyzacji
Kompania Węglowa walczy o utrzymanie płynności. Spółka sfinalizowała emisję obligacji o wartości 1,23 mld zł. Czytaj więcej: KW sfinalizowała emisję obligacji o wartości 1,23 mld zł

Celem emisji jest finansowanie bieżącej działalności gospodarczej spółki, w tym finansowanie nakładów inwestycyjnych i kapitału obrotowego oraz wykup obligacji krótkoterminowych o łącznej wartości 700 mln zł.

Wykup wyemitowanych obligacji średnioterminowych następować będzie w transzach, a termin ostatecznej spłaty przypada w czerwcu 2018 roku.

W Kompanii wskazują, że nie będzie problemu wypłaty zobowiązań pracownikom, w tym Barbórki, do końca 2013 roku. Zarząd zapewnia, że górnicy otrzymają ją w „jednym kawałku”.

- Natomiast najtrudniejszy będzie luty 2014 roku, kiedy to skumulują się obowiązki firmy związane z wypłatą 14-tej pensji i płatności wobec ZUS - przyznaje Marek Uszko, wiceprezes KW ds. produkcji i zarazem koordynator prac zarządu spółki.

Obecnie nie można więc wykluczyć tego, że świadczenia mogłyby być wówczas wypłacane w ratach.

Trudna sytuacja nakazała też weryfikację planów inwestycyjnych Kompanii. W kolejnych dwóch latach KW mniej przeznaczy na inwestycje. Wydatki inwestycyjne wyniosą w skali roku od 800 mln do 1 mld zł.

W projekcie programu restrukturyzacji ma być m.in. mowa o łączeniu kopalń oraz alokacji pracowników i sprzętu.

Wszystko po to, by uzyskać dodatni wynik na sprzedaży węgla w 2015 roku.

Z kompanijnych analiz wynika, że przy obecnym poziomie cen węgla energetycznego - w KW nie zakładają ich wzrostu w roku przyszłym - osiągnięcie dodatniego wyniku już w roku 2014 będzie niemożliwe.

KOMENTARZE (52)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP