Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

KW nie zgadza się z zarzutami NIK

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
20-04-2012 13:15
KW nie zgadza się z zarzutami NIK
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Kopalnia Sośnica-Makoszowy prowadzi działalność górniczą zgodnie z koncesją udzieloną przez Ministra Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa wskazuje Kompania Węglowa.

Kompania Węglowa nie zgadza się z zarzutami Najwyższej Izby Kontroli. Zarząd spółki wydał oświadczenie w tej sprawie.
Napisano w nim między innymi, że zarząd Kompanii Węglowej nie zgadza się z zarzutami zawartymi w raporcie Najwyższej Izby Kontroli. Stanowisko spółki dotyczące domniemanych naruszeń zasad koncesji na wydobywanie węgla przez kopalnie Bobrek-Centrum i Sośnica-Makoszowy zostało szczegółowo przedstawione w pismach z dnia 4 i 31 stycznia 2012 roku skierowanych do NIK.

- Wyjaśniamy, że kopalnia Bobrek-Centrum prowadzi działalność górniczą w złożu Bytom III w oparciu o koncesje z 1 września 1999 roku udzieloną przez Ministra Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Zgodnie z przyznaną koncesją eksploatacja winna odbywać się zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz warunkami postanowienia prezydenta miasta Bytomia opiniującego wniosek o udzielenie koncesji, zgodnie z którym wpływy eksploatacji na terenie zabudowanym nie przekroczą wartości II kategorii terenu górniczego, na terenie niezabudowanym wartości III, a lokalnie IV kategorii terenu górniczego - napisał zarząd Kompanii.

Wskazał też, że w postanowieniu znalazł się również zapis, iż uwarunkowania w nim zawarte winne zapewnić realizację Uchwały Rady Miejskiej w Bytomiu z dnia 15 października 1991 roku, zgodnie z którą dopuszcza się za zgodą Zarządu Miasta prowadzenie eksploatacji wywołującej na terenie Bytomia deformacje odpowiadające III kategorii terenu górniczego.

- Prezydent Bytomia kierując się uchwałą Rady Miejskiej pozytywnie zaopiniował plany ruchu kopalni na lata 2006-2008 i 2009-2011, w których przedstawiono wpływy na terenach zabudowanych Miasta Bytomia odpowiadające I, II i III kategorii terenu górniczego. Zauważyć również należy, że Rada Miasta Bytomia podjęła uchwały o przyjęciu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla północnej części dzielnicy Miechowice 29 października 2009 roku, terenu „Starych Miechowic” 23 lutego 2011 roku oraz południowej części dzielnicy Miechowice
28 września 2011 roku. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Bytom Rada przyjęła 24 sierpnia 2011 roku. W tych dokumentach prognozowane wpływy eksploatacji górniczej sięgają III kategorii terenu górniczego na terenach zabudowanych.

Przedstawione fakty, a w szczególności przyjęcie przez Radę Gminy Bytom planów zagospodarowania oraz pozytywnie zaopiniowane przez Prezydenta Bytomia plany ruchu kopalni potwierdzają, iż nie znajduje uzasadnienia zarzut naruszania przez Kompanię Węglową warunków koncesji na wydobywanie węgla kamiennego ze złoża Bytom III.

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP