KW nie widzi przesłanek do sporu zbiorowego

KW nie widzi przesłanek do sporu zbiorowego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zarząd Kompanii Węglowej nie widzi podstaw do sporu zbiorowego dotyczącego planu restrukturyzacji spółki. Przedstawiciele firmy deklarują dialog ze związkowcami, służący wypracowaniu porozumienia w spornych kwestiach. Związki nie godzą się na propozycje zarządu.

W środę odbyło się kolejne spotkanie strony społecznej z zarządem Kompanii, poświęcone przedstawionemu przez zarząd projektowi programu restrukturyzacji spółki do 2020 r. Natomiast w czwartek mija termin, jaki związkowcy dali zarządowi na spełnienie postulatów, zgłoszonych w ramach procedury sporu zbiorowego. Wyczerpanie tej procedury może dać związkowcom prawo do legalnego strajku.

"Udzieliliśmy stronie związkowej odpowiedzi na zgłoszone postulaty" - powiedział rzecznik Kompanii Zbigniew Madej, podkreślając, że zarząd liczy na konstruktywne, prowadzące do porozumienia rozmowy ze związkowcami.

Według szefa górniczej Solidarności Jarosława Grzesika z odpowiedzi zarządu spółki wynika, iż nie widzi on przesłanek do sporu zbiorowego, ponieważ sporne kwestie wyjaśniane są i rozwiązywane "na bieżąco". Innego zdania są związkowcy, którzy domagają się gwarancji realizacji zgłoszonych postulatów.

Działające w Kompanii związki żądają m.in. utrzymania obecnego stanu zatrudnienia, a także poziomu wynagrodzeń skorygowanego o wskaźnik inflacji. Wśród zgłoszonych postulatów znalazło się też żądanie dotyczące gwarancji funkcjonowania wszystkich zakładów specjalistycznych KW w dotychczasowej strukturze oraz wszystkich kopalń należących do spółki, aż do wyczerpania złóż. Związki chcą odstąpienia od planowanych zwolnień pracowników administracji. Sprzeciwiają się sprzedaży jednej z kopalń.

Wszczęcie procedury sporu zbiorowego to odpowiedź związkowców na przedstawiony w końcu listopada przez zarząd projekt programu restrukturyzacji KW do 2020 r. Zakłada on. m.in. łączenie ze sobą kopalń (ma pozostać 7 z 15) i sprzedaż jednej z nich (Knurów-Szczygłowice), ograniczenie liczby ścian wydobywczych o około jedną trzecią, zawieszenie niektórych świadczeń finansowych dla załogi, zamrożenie płac, a także redukcję zatrudnienia - m.in. zwolnienie ponad tysiąca osób w administracji lub obniżkę ich wynagrodzeń.

Projekt programu restrukturyzacji spółki został przekazany Radzie Pracowników Kompanii 29 listopada. Rada ma 45 dni na wyrażenie swojej opinii, a związki zawodowe 30 dni. Natomiast zarząd KW na realizację postulatów zgłoszonych w ramach sporu zbiorowego ma czas do 12 grudnia. Już wiadomo, że w tym terminie nie dojdzie do porozumienia ze związkowcami, którzy mają zdecydować o dalszych działaniach. Od ponad miesiąca w kopalniach Kompanii trwa pogotowie strajkowe.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KW nie widzi przesłanek do sporu zbiorowego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!