PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

KW: nagrodzeni z zakresu BHP

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
03-10-2015 16:07

Za nami 43 edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy. Nadesłano łącznie 83 wnioski konkursowe, a w gronie nagrodzonych znalazły się zespoły autorskie z Kompanii Węglowej.

Nagroda I stopnia przypadła ekipie z kopalni Halemba-Wirek w składzie: Andrzej Banaś, Tomasz Bartoszek, Witold Łukoszek za opracowanie: „Zastosowanie ruchomego korpusu napędu w przenośniku taśmowym typu AR-PT 1200”.
W górnictwie węgla kamiennego wzrost efektywności wydobycia uzależniony jest nie tylko od stosowania maszyn o dużej wydajności, ale również ich niezawodności.

Efektywne wykorzystanie maszyn zależy też od ich sprawnej konserwacji i naprawy.

Stosowane obecnie systemy transportu urobku w większości bazują na przenośnikach taśmowych. W przypadku awarii lub konserwacji przenośnika - w celu przygotowania taśmy przenośnikowej do prac - zwykle stosowane są wciągarki.

Opracowane rozwiązanie polega na zastosowaniu w górnictwie ruchomego korpusu napędu przenośnika taśmowego w miejsce korpusu stałego. Dzięki temu można zredukować poziom ryzyka urazu lub wypadku śmiertelnego wynikającego z uderzenia zerwaną taśmą przenośnika w trakcie jego napraw i konserwacji.

Z uwagi na powszechność stosowania przenośników, wdrożenie tego rozwiązania może stanowić także istotny element poprawy bezpieczeństwa pracowników w innych sektorach przemysłu.

Nagrodę III stopnia otrzymał zespół z kopalni Marcel w składzie: Andrzej Ryszka, Andrzej Warmuła, Adam Siedlaczek, za opracowanie: „Modernizacja systemu zabezpieczeń łukoochronnych rozdzielni głównej 6kV R-404 na poz. 400 m.”

Istotą tego opracowania jest skrócenie czasu zwarcia łukowego i ograniczenie jego negatywnych skutków dla pracowników w postaci porażenia prądem elektrycznym, bądź poparzenia łukiem elektrycznym. W tym celu w rozdzielni zastosowano światłowodowe zabezpieczenie łukoochronne. Wykorzystanie czujników błysku oraz światłowodów pozwoliło na natychmiastowe wyłączenie zwarcia łukowego w początkowym jego etapie, jakim jest błysk.

Dyplom otrzymała ekipa z kopalni Bielszowice w składzie: Michał Piecha, Jan Frey, Mariusz Szyguła, Mirosław Tompalski, za opracowanie: „Dynamiczna identyfikacja połączeń telefonicznych pomiędzy dyspozytorem a pracownikami na dole kopalni z wykorzystaniem schematów przestrzennych prezentujących siatkę wyrobisk górniczych”.

Dyplomem wyróżniono również zespół kopalni Piast w składzie: Tomasz Śpiewak, Tadeusz Zachwieja, za opracowanie „Płytkowy uchwyt magnetyczny z uchem do podtrzymywania strzemion obudowy łukowej”.

Listy gratulacyjne otrzymały zespoły z kopalni Halemba-Wirek za opracowanie: „Ręczny wózek podwieszany do transportu pracowników poszkodowanych w wypadkach przy pracy”, a także zespół z kopalni Rydułtowy-Anna za opracowanie „Muzyka a BHP”, „Przez Muzykę do BHP”, „BHP - Muzyka i Edukacja”, „Muzyka w kierunku BHP”, „Rock and Roll w BHP”.

W trakcie posiedzenia Komisji BHP Kompanii Węglowej wiceprezes zarządu spółki Andrzej Tor wręczył przedstawicielom nagrodzonych zespołów dyplomy uznania.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 650 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP