PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

KW: korzystne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
13-09-2011 15:05

Zaprezentowana przez Trybunał wykładnia prawa powinna pozwolić na rozwiązanie utworzonych w Kompanii Węglowej rezerw i uchylenie niezapłaconych decyzji podatkowych - mówi Zbigniew Madej, rzecznik KW.

W Trybunale Konstytucyjnym odbyła się 13 września rozprawa rozstrzygająca pytanie prawne, jakie w czerwcu 2009 roku zadał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w zakresie konstytucyjności przepisów definiujących pojęcie budowli na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości.
Trybunał Konstytucyjny wydał tzw. orzeczenie interpretacyjne.

Z sentencji wyroku wynika, że przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych definiujące pojęcie budowli są zgodne z Konstytucją pod warunkiem takiego ich rozumienia, że nie odnoszą się do podziemnych wyrobisk górniczych i mogą odnosić się do obiektów i urządzeń zlokalizowanych w tych wyrobiskach. Z uzasadnienia wyroku jasno wynika, że wyrobiska górnicze nie są budowlami i nie podlegają opodatkowaniu.

Trybunał potwierdził rzeczywiste, obiektywne i poważne problemy w zakresie interpretacji przepisów, których niedookreśloność zgłosił gliwicki Sąd.

Zdaniem Trybunału główną przyczyną problemów interpretacyjnych jest spiętrzenie odesłań z ustawy podatkowej (ustawy o podatkach i opłatach lokalnych) do innych ustaw w tym do ustawy Prawo budowlane i Ustawy Prawo geologiczne i Górnicze.

Według Trybunału, wykładnia analizowanych przepisów prowadzi jednak do wniosku, iż opodatkowanie podziemnych wyrobisk górniczych należy uznać za niedopuszczalne. Wyrobiska górnicze nie stanowią przedmiotu opodatkowania podatkiem od nieruchomości ani samodzielnie ani ze znajdującą się w nich infrastrukturą.

Zwrot użyty w sentencji wyroku, iż przepisy podatkowe „mogą odnosić się do urządzeń zlokalizowanych w wyrobiskach” Trybunał wyjaśnił w następujący sposób: Trybunał nie wypowiada się jednoznacznie w tym zakresie, pozostawiając ostateczne rozstrzygnięcie kwestii możliwości opodatkowania obiektów zlokalizowanych w wyrobiskach sądom administracyjnym.

Niemniej analiza dokonana przez Trybunał w ustnym uzasadnieniu prowadzi do wniosków, iż jest to w praktyce niemożliwe. Zdaniem Trybunału, jako budowle, opodatkowaniu mogą podlegać wyłącznie obiekty wymienione expresis verbis w art. 3 pkt 3 ustawy Prawo budowlane.

Z uwagi na duże zróżnicowanie urządzeń zlokalizowanych w wyrobiskach, konieczne będzie precyzyjne przyporządkowanie tych obiektów do wymienionych w tym przepisie. Jeśli obiekty zlokalizowane w wyrobisku nie zawierają się w wyliczeniu budowli zawartym w prawie budowlanym - w tym ich nazwa nie jest zbieżna z nazwami wymienionymi w tym przepisie, nie mamy do czynienia z budowlami.

W praktyce obiekty zlokalizowane w wyrobiskach nie są podobne ani ze struktury ani z nazwy do obiektów wymienionych w prawie budowlanym. Zatem nie mamy tutaj do czynienia z budowlami.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 390 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP