Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

KW - kopalnia Piast: wstrząsy pod kontrolą

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
02-02-2011 12:53

W nocy z 31 stycznia na 1 lutego mieszkańcy gmin położonych w pobliżu rejonu działalności górniczej Piasta zaniepokoiły wstrząsy.

Dwa z nich były wysokoenergetyczne. O godz. 23.38 wstrząs wyniósł 3,42 w skali Richtera, a kilka minut później - o godz. 23.41 2,74 w skali Richtera.
Wstrząsy towarzyszą działalności górniczej. Prowadzona profilaktyka ma na celu ograniczenie intensywności ich występowania. Wspomniane zdarzenia miały związek z wydobyciem ze ściany 370 w pokładzie 209 na poziomie 650 m. Nie spowodowały one żadnych zniszczeń pod ziemią, w wyrobiskach i urządzeniach.

Odczucia dyskomfortu mieszkańców pobliskich miejscowości nie w każdym przypadku miały potwierdzenie w drganiach gruntu odnotowanych w dziewięciu punktach pomiarowych. Najwięcej zgłoszeń o odczuciu wstrząsów wpłynęło z Oświęcimia i Imielina, choć najsilniej ujawniły się one w Chełmku.

- W lutym ubiegłego roku w tym samym rejonie wystąpił jeden z najsilniejszych w ostatnim 20-leciu wstrząs wygenerowany działalnością górniczą - mówi Jerzy Kolasa, dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach. - Po tym zdarzeniu w Wyższym Urzędzie Górniczym zorganizowano po raz pierwszy trójstronne spotkanie przedstawicieli władz samorządowych wszystkich gmin, których mieszkańcy skarżyli się, że odczuwają wstrząsy, nadzoru górniczego oraz kierownictwa Kompanii Węglowej, a także dyrekcji dwóch kopalń Piast i Ziemowit, prowadzących eksploatację w tym rejonie. Zapadły wówczas bardzo istotne postanowienia.

Kopalnie zmniejszyły postęp ścian i zdekoncentrowały roboty górnicze, co przyniosło zmniejszenie ich oddziaływania na górotwór w bardzo trudnych warunkach geologiczno-górniczych. Ponadto zwiększono liczbę stanowisk pomiarowych drgań gruntu. Nowe pojawiły się m.in. w Oświęcimiu, choć to miasto jest znacznie oddalone od terenu górniczego.

Ostatnie obrady kopalnianego Zespołu do spraw tąpań odbyły się w poszerzonym składzie, z udziałem specjalistów spółki węglowej i przedstawicieli nauki. Przyjęto kolejne istotne zalecenia. Ich realizacja powinna przynieść zmniejszenie uciążliwości wstrząsów dla mieszkańców pobliskich gmin.

Postępowanie w sprawach odszkodowań za szkody spowodowane przez wstrząsy górnicze prowadzą pracownicy kopalń, których działalnością zostały one spowodowane.

Wstrząsy z 31 stycznia nie zagrażały katastrofami budowlanymi, ale niewykluczone, że w niektórych obiektach mogły np.: popękać tynki, kafelki lub przewrócić się luźno stojące drobne przedmioty.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP