Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

KW: kolejne negocjacje 21 marca. Związki mają się zapoznać z bizneplanem dla PGG

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
14-03-2016 14:10
KW: kolejne negocjacje 21 marca. Związki mają się zapoznać z bizneplanem dla PGG
Fot. PTWP (Krzysztof Kusz)

W poniedziałek 14 marca ponad trzy godziny trwało spotkanie zarządu Kompanii Węglowej ze związkami. Zarząd przekazał stronie społecznej biznesplan Polskiej Grupy Górniczej, która ma przejąć kopalnie Kompanii. Kolejne spotkanie 21 marca.

Negocjacje dotyczące biznesplanu oraz wynagrodzeń będą kontynuowane za tydzień. Związkowcy nie godzą się na cięcia płac.
- Zarząd przedstawił stronie społecznej biznesplan. Są tam określone parametry finansowe i na temat tych parametrów będziemy rozmawiać - powiedział Tomasz Rogala, prezes KW.

Negocjacje odbywają się w ramach wszczętego przez związki sporu zbiorowego. Związkowcy chcą, żeby średnie miesięczne wynagrodzenia w Kompanii w 2016 roku nie były niższe niż w roku 2015.

- Obydwie strony zdają sobie sprawę z tego, że trzeba poszukiwać porozumienia, gdyż najważniejszą kwestią jest powstanie Nowej Kompanii Węglowej i zapewnienie środków na realizację inwestycji, gdyż bez inwestycji spółka ta nie będzie miała przed sobą przyszłości - mówi portalowi wnp.pl Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80.

Prezes Rogala wskazuje, że rozpoczęto negocjacje ze związkami na temat biznesplanu Polskiej Grupy Górniczej. Materia jest wrażliwa, a zatem i same rozmowy sa niezwykle wrażliwe.

- Myślę, że one dzisiaj przebiegły dość pozytywnie, ale są dosyć twarde, bowiem strona społeczna w części kosztowej chce widzieć wszystkie te elementy, które dotyczą wynagrodzeń - mówił prezes Rogala i wskazał, że negocjacje są już bliżej niż dalej porozumienia.

Teraz związki będą analizować przedstawiony im biznesplan PGG. A zarząd KW ma się pochylić nad propozycjami dotyczącymi utrzymania średnich wynagrodzeń na poziomie z 2015 roku.

PGG ma przejąć 11 kopalń i 4 zakłady Kompanii Węglowej. Spółka na koniec 2017 roku musi być rentowna i musi na siebie zarabiać. Związki nie godzą się na redukcję górniczych pensji. Wskazują, że  wynagrodzenia w Kompanii nie wzrosły od czterech lat, co de facto, uwzględniając inflację, oznacza spadek wartości pensji o ok. 10 proc.

Inwestorzy maja wnieść do Polskiej Grupy Górniczej 2,2 mld zł.

Tzw. Nowa Kompania Węglowa, czyli Polska Grupa Górnicza ma  funkcjonować na zasadach rynkowych, nie przynosząc strat. I priorytetetem jest obecnie kwestia dokapitalizowania Kompanii kwotą 2,2 mld zł. 

Prezes Kompanii Węglowej Tomasz Rogala wskazuje, że przemyślana restrukturyzacja tak wielkiej firmy, jaką jest Kompania Węglowa, może się odbywać tylko na warunkach rynkowych.

KOMENTARZE (18)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP