KW i JSW rozmawiają o kopalni Knurów-Szczygłowice

KW i JSW rozmawiają o kopalni Knurów-Szczygłowice
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Kompania Węglowa (KW), do której należy kopalnia Knurów-Szczygłowice, rozpoczęła rozmowy z Jastrzębską Spółką Węglową (JSW) o możliwej współpracy przy eksploatacji złóż węgla w tej kopalni lub jej zakupie przez JSW. Negocjacje są "na bardzo wczesnym etapie".

Zatrudniająca ok. 5,9 tys. pracowników kopalnia Knurów-Szczygłowice to zakład, gdzie ok. 40 proc. wydobycia (ok. 1,5 mln ton rocznie) stanowi węgiel koksowy. Kopalnia eksploatuje najwięcej węgla koksowego spośród wszystkich 15 zakładów Kompanii Węglowej. Stąd zainteresowanie kopalnią ze strony Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która specjalizuje się właśnie w węglu koksowym.

Informację o tym, że możliwa jest współpraca pomiędzy KW a JSW w zakresie "lepszego wykorzystania infrastruktury", podał 7 listopada w Sejmie wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. Nie mówił jednak wówczas o szczegółach takiej współpracy. W poniedziałek JSW podała w komunikacie, że chodzi o kopalnię Knurów-Szczygłowice.

8 listopada obie firmy zawarły list intencyjny w tej sprawie, zakładający wyłączność negocjacji dla JSW. W dokumencie mowa o "możliwości pogłębienia współpracy w odniesieniu do eksploatacji złóż" oraz o potencjalnym nabyciu przez spółkę "zorganizowanej części przedsiębiorstwa" kopalni Knurów-Szczygłowice. To ostatnie sformułowanie oznacza, że przedmiotem potencjalnej transakcji byłby przede wszystkim majątek kopalni potrzebny do prowadzenia produkcji.

Rzecznik Kompanii Węglowej Zbigniew Madej potwierdził w poniedziałek podpisanie listu intencyjnego z JSW w tej sprawie, jednak bliższe informacje na ten temat uznał za przedwczesne. Nie określił także potencjalnego terminu zakończenia rozmów, podkreślając, że sprawa jest na bardzo wstępnym etapie.

Kopalnia Knurów-Szczygłowice powstała w 2010 roku w wyniku połączenia w jeden podmiot kopalń Knurów i Szczygłowice. To jeden z największych zakładów wydobywczych Kompanii Węglowej. Wydobywa ok. 4 mln ton węgla rocznie, z czego ok. 60 proc. to węgiel energetyczny, a ok. 40 proc. koksowy typu 34 (tzw. węgiel gazowo-koksowy) - to nieco inny gatunek węgla koksowego od osiągającego najwyższe ceny węgla typu 35, jednak także ten gatunek jest poszukiwany przez odbiorców.

Kopalnia zatrudnia ok. 5,9 tys. pracowników, z czego ponad 80 proc. to pracownicy zatrudnieni pod ziemią
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KW i JSW rozmawiają o kopalni Knurów-Szczygłowice

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!