PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

KW dzięki nowej elektrowni chce sobie zapewnić zbyt węgla

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
01-03-2013 09:26
KW dzięki nowej elektrowni chce sobie zapewnić zbyt węgla
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Kompania Węglowa chce wraz z partnerem biznesowym zbudować elektrownię węglową. Elektrownia o roboczej nazwie Czeczott będzie ulokowana w miejscowości Wola, na terenach kopalni Piast Ruch II oraz działkach sąsiadujących.

Przyjęte założenia zakładają moc elektrowni do 1000 MW, zużycie węgla o kaloryczności poniżej 20 MJ/kg od 2,5 do 3,5 mln ton rocznie.
Po co Kompanii elektrownia? Nadrzędnymi celami tego przedsięwzięcia, na co zwracają uwagę w spółce, ma być dywersyfikacja działalności Kompanii Węglowej oraz zagwarantowanie sobie zbytu węgla o niskiej jakości, który w okresie dekoniunktury gospodarczej jest trudno zbywalny, co jest dotkliwym obciążeniem organizacyjnym i finansowym dla spółki.

W KW wskazują, że wstępne studium wykonalności potwierdziło opłacalność projektu budowy nowoczesnej elektrowni. Dodatkowym argumentem podjęcia budowy elektrowni jest także fakt, iż Polska nie ma technologicznych i finansowych możliwości nagłej i radykalnej zmiany struktury paliwowej w segmencie wytwarzania energii w perspektywie krótko i średnioterminowej, tak że będzie miała spore trudności w wypełnieniu warunków pakietu klimatycznego w zakresie ograniczania emisji.

Budowa wysokosprawnej elektrowni - około 45 proc. sprawności, która może ograniczyć emisję dwutlenku węgla nawet do 30 proc. w stosunku do obecnie funkcjonujących bloków energetycznych, jest w kontekście polityki klimatycznej jak najbardziej zasadna.

- Produkcja energii będzie najbardziej opłacalna w przypadku bloków najbardziej efektywnych - zaznacza w rozmowie z portalem wnp.pl Joanna Strzelec-Łobodzińska, prezes zarządu Kompanii Węglowej. - To uzasadnia realizację przez nas budowy nowej elektrowni. Szacunkowy koszt tej inwestycji to ok. 6 mld zł.

W środowisku górniczym pojawiły się opinie, że nowowybudowana elektrownia będzie nabywać tańszy węgiel z importu. Zapytaliśmy prezes Kompanii, czy jest to realne zagrożenie i czy taki scenariusz mógłby się spełnić.

- Tego typu obawy są całkiem nieuzasadnione - mówi prezes Joanna Strzelec-Łobodzińska. - Dlatego, że ta nowa elektrownia będzie ulokowana między naszymi dwoma kopalniami: Ziemowitem i Piastem. A w tych kopalniach koszt wydobycia jest zdecydowanie najniższy.

Elektrownie należą do najbardziej złożonych projektów inwestycyjnych. Kompania Węglowa nie posiada obecnie wystarczających kompetencji do samodzielnej realizacji projektu Elektrownia Czeczott.

Budowa odpowiednich służb niezbędnych do zaplanowania i przeprowadzenia tej inwestycji wymaga czasu i pokaźnych nakładów.

W tej sytuacji rekomendowanym modelem realizacyjnym jest EPC (Engineering, Procurement & Construction) czyli realizacja projektu pod klucz.

Dopuszczalna jest zmiana modelu po wyborze partnera biznesowego. Optymalnym rozwiązaniem byłoby dobranie partnera, który zapewni know-how, dostęp do tańszego finansowania oraz kompetencje w realizacji podobnych projektów.

Być może do końca kwietnia br. poznamy nazwę firmy, z którą Kompania będzie realizowała to przedsięwzięcie.

Jerzy DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 217 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP