XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

KW dłużej poszuka partnera do elektrowni

KW dłużej poszuka partnera do elektrowni
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Firmy zainteresowane wspólną z Kompanią Węglową (KW) budową elektrowni opalanej węglem złożą swoje oferty do 28 czerwca, później nastąpi wybór oferenta do dalszych rozmów, które powinny zakończyć się do końca roku - wynika z informacji przedstawicieli Kompanii.

Wcześniej prezes Kompanii Joanna Strzelec-Łobodzińska szacowała, że już w czerwcu tego roku mogłaby być podpisana umowa spółki z inwestorem. Kompania rozmawiała na ten temat z firmami z Chin i Korei Południowej. Jednak, jak powiedział w piątek PAP odpowiedzialny w KW za projekt budowy elektrowni dyrektor Tadeusz Soroka, spółka zdecydowała się na ponowną promocję projektu, by poszerzyć grono potencjalnych inwestorów.

"Obecnie mamy sześciu potencjalnych chętnych: cztery firmy z Chin oraz po jednej z Japonii i Korei Południowej. Do 28 czerwca powinny one złożyć swoje oferty. Następnie komisja wyłoni oferenta, który prawdopodobnie otrzyma wyłączność na rozmowy do końca roku" - powiedział Soroka.

Nie wykluczył, że - jeżeli szczegółowa analiza ofert będzie to uzasadniała - Kompania wybierze np. 2-3 partnerów do dalszych rozmów, tworząc tzw. krótką listę. Zarząd Kompanii chciałby, aby rozmowy z wybranym ostatecznie partnerem zakończyły się do końca roku podpisaniem czterech stosownych umów - w tym najważniejszej, umowy wspólników.

"Jeżeli uda się podpisać umowę w zakładanym terminie, z początkiem roku rozpoczną się prace związane ze szczegółową dokumentacją przedsięwzięcia i przygotowania do realizacji" - powiedział Soroka.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, elektrownia, będąca wspólnym projektem KW i inwestora, ma powstać do 2019 roku na terenie dawnej kopalni Czeczott w Woli k. Pszczyny. Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 1,5 mld euro. Zakładana rentowność projektu to ok. 10 proc. Elektrownia ma zużywać ok. 2,5-3,5 mln ton węgla rocznie i produkować ok. 5-7 terawatogodzin energii na rok.

Budowa elektrowni to jeden z dwóch dużych projektów inwestycyjnych KW, obok planu budowy na Lubelszczyźnie nowej kopalni węgla kamiennego. W kwietniu rozpoczęły się odwierty badawcze w złożu Pawłów, na którego rozpoznanie spółka dostała koncesję resortu środowiska. Budowa kopalni miałaby potrwać ok. 10-11 lat i kosztować ok. 3,7-4 mld zł. Zakład ma wydobywać ok. 5 mln ton węgla rocznie i zatrudnić ok. 2 tys. pracowników.

Czytaj też Kompania Węglowa: inwestuj albo giń!
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KW dłużej poszuka partnera do elektrowni

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!