Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

KW: dekoniunktura boleśnie zweryfikowała plany

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
27-08-2014 05:43
KW: dekoniunktura boleśnie zweryfikowała plany
Fot. PTWP (Michał Oleksy)

Obecnie sytuacja Kompanii Węglowej jest bardzo trudna. Związki negują opracowany przez zarząd spółki projekt planu naprawczego na lata 2014-2020. Postulują za to połączenie KW, KHW i Węglokoksu.

Jeszcze w 2011 roku nasza największa spółka górnicza, czyli Kompania Węglowa, miała ambitne plany. Może nie mocarstwowe, ale zakładające stabilny rozwój. Dekoniunktura i spadek cen węgla spowodowały jednak bolesną weryfikację.
Kompania Węglowa odnotowała w roku 2011 ponad 500 mln zł zysku netto.

- Bardzo dobre wyniki Kompanii Węglowej pozwalają z optymizmem patrzeć na scenariusz założony w jej strategii, przewidujący upublicznienie spółki w 2014 roku - mówił wówczas wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz.

Zarząd Kompanii Węglowej przyjął też wtedy nową strategię, która określała misję i wizję dalszego rozwoju spółki.

- Jako misję określiliśmy kreowanie wartości firmy stabilizującej bezpieczeństwo energetyczne kraju - podkreślała Joanna Strzelec-Łobodzińska, ówczesna prezes zarządu Kompanii Węglowej.

I wskazywała, że Kompania Węglowa zamierza zwiększyć swą biznesową aktywność, w tym zwiększyć wydobycie węgla do poziomu 43 mln ton w roku 2020.

Wzrostowi wydobycia towarzyszyć miał wzrost zatrudnienia pod ziemią. Zakładano, że w 2020 roku w Kompanii Węglowej miałoby być zatrudnionych ok. 62 tys. osób.

Rok 2011 to całkiem nieodległa przeszłość. Jednak obecnie wszystko wygląda inaczej.

Kompania Węglowa zagrożona jest możliwością upadłości. Zarząd spółki opracował projekt Planu Naprawczego Kompanii Węglowej na lata 2014-2020. Mocno skrytykowali go związkowcy. Nie godzą się oni m.in. na zamysł sprzedaży czterech kopalń KW: Jankowice, Piekary, Pokój i Rydułtowy-Anna do Węglokoksu.

Związki nie zgadzają się również na zamysł likwidacji Zakładu Górniczych Robót Inwestycyjnych i przeniesienie stamtąd pracowników do kopalń oraz na przekształcenie pozostałych zakładów Kompanii w spółki prawa handlowego. Zdaniem związkowców mogłoby to oznaczać wstęp do prywatyzacji tych podmiotów.

Zarząd spółki wskazuje, że proponowane posunięcia, w tym również racjonalizacja płac, należy wdrożyć - w celu zachowania płynności finansowej spółki i oddalenia możliwości upadłości.

Plan naprawczy przewiduje też między innymi odebranie deputatu węglowego emerytom górniczym, urynkowienie systemu wynagrodzeń, zawieszenie co najmniej na rok wypłaty 14-tej pensji wszystkim pracownikom.

KOMENTARZE (27)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP