PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

KW: dalsze zadłużenie nie wchodzi w rachubę

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
04-02-2014 12:15
KW: dalsze zadłużenie nie wchodzi w rachubę
fot. PTWP

W obecnej kadencji zarząd KW z pewnością nie podejmie decyzji o dalszym zadłużeniu - deklaruje Marek Uszko, wiceprezes KW ds. produkcji, koordynator prac zarządu spółki.

Marek Uszko przypomina już od dłuższego czasu, że Kompania Węglowa wyemitowała pioęcioletnie obligacje wartości 1,2 mld zł.
- Nie podejmiemy decyzji o kolejnym zadłużeniu spółki w momencie, kiedy nie mamy wdrożonych procesów, które doprowadzą do możliwości spłaty tego zadłużenia - podkreśla Marek Uszko. - Ponowne zadłużenie z pewnością nie będzie w tej kadencji zarządu rozpatrywane.

Zarząd Kompanii Węglowej podtrzymuje w programie restrukturyzacji spółki do roku 2020 konieczność sprzedaży kopalni Knurów-Szczygłowice Jastrzębskiej Spółce Węglowej, czego nie akceptuje strona społeczna.

Zarząd spółki wskazuje, że sprzedaż tej kopalni to konieczność. Niebawem powinna być gotowa wycena kopalni Knurów-Szczygłowice, a transakcja jej sprzedaży do JSW miałaby zostać zrealizowana w połowie 2014 roku.

- Jeżeli nie będziemy mieć środków ze sprzedaży kopalni, to nie będziemy w stanie utrzymać wydobycia i prowadzić kosztownych inwestycji - wskazuje Marek Uszko. - Mamy rozpoczętych wiele przedsięwzięć, między innymi związanych z budową nowych poziomów, stacji wentylatorów, czy też stacji odmetanowania.

Zarząd KW stale zaznacza, że kopalnie spółki prowadzą eksploatację w coraz trudniejszych warunkach, co wiąże się z koniecznością ponoszenia znaczących nakładów.

Schodzenie z wydobyciem coraz głębiej wiąże się z większymi zagrożeniami, a co za tym idzie - z większymi wydatkami na bezpieczeństwo.

Przedstawiciele związków zawodowych wskazywali na to, że lepsze od sprzedaży Knurowa-Szczygłowic byłyby w przypadku KW euroobligacje.

W czwartek szóstego lutego zarząd Kompanii Węglowej ma się spotkać ponownie z przedstawicielami strony społecznej. Obie strony mają jeszcze rozmawiać na temat programu restrukturyzacji spółki na lata 2014-2020.

Rada nadzorcza w trakcie obrad 31 stycznia nie przyjęła programu restrukturyzacji. Ma się odnieść do niego na kolejnym posiedzeniu. Związkowcy liczą, że dojdą z zarządem KW do porozumienia w zakresie treści programu restrukturyzacji spółki.

Kompania Węglowa ma w planach redukcję wydobycia. W roku 2014 ma ona wydobyć około 33 mln ton węgla.

Zarząd spółki wskazuje, że Kompania ma wciąż najniższe koszty wydobycia spośród wszystkich spółek węglowych na Śląsku. Mimo, że warunki, w jakich pracują jej kopalnie, są trudniejsze niż w przypadku innych zakładach wydobywczych.

Spółka ma też najsłabszy jakościowo węgiel. Na zwałach Kompanii Węglowej zalega teraz ponad 4 mln ton węgla. W 2014 roku Kompania chce na zwałach zejść do poziomu 2 mln ton węgla.

Kompania zamierza realizować eksport drogą lądową, między innymi do Niemiec i Austrii. Natomiast ma zostać ograniczony eksport węgla drogą morską.

Jerzy Dudała

KOMENTARZE (27)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 390 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP