PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

KW: 12 związków za wspólną listą kandydatów do Rady Pracowników

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
17-04-2015 11:32
KW: 12 związków za wspólną listą kandydatów do Rady Pracowników
Fot. Archiwum

Dwanaście związków zawodowych w KW poparło wspólną listę kandydatów reprezentatywnych organizacji związkowych w zbliżających się wyborach do Rady Pracowników spółki.

Głosowanie - jak już informował portal wnp.pl - odbędzie się w środę 22 kwietnia między godziną 5.00 a 24.00 we wszystkich jednostkach organizacyjnych Kompanii.
Pracownicy Kompanii Węglowej wybiorą siedmioosobową Radę Pracowników.

Z mocy ustawy pracodawca zobowiązany jest do przekazywania Radzie Pracowników szczegółowych danych dotyczących sytuacji przedsiębiorstwa.

Reprezentatywne organizacje związkowe wystawiły wspólną listę kandydatów do Rady, apelując o uczestnictwo w wyborach.

W gronie kandydatów popieranych przez Solidarność, Związek Zawodowy Górników w Polsce, Związek Zawodowy Kadra, Wolny Związek Zawodowy Sierpień 80 i Związek Zawodowy Pracowników Dołowych znaleźli się: Jerzy Demski, Bogusław Hutek, Dariusz Potyrała, Jerzy Sawczuk, Przemysław Skupin, Krzysztof Stanisławski i Waldemar Stelmach.

Przedstawiciele związków wskazują, że dane przekazywane Radzie Pracowników przez pracodawcę stanowią dla strony społecznej bezcenne źródło informacji, natomiast zgodne współdziałanie Rady i związków zawodowych jest rozwiązaniem dającym gwarancję skutecznej obrony praw pracowniczych w Kompanii u progu jej przekształceń organizacyjnych.

Tworzenie rad pracowników umożliwia Ustawa o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (Dz. U. z 2006 r. Nr 79, poz. 550 z późn. zm.). Kadencja Rady wynosi cztery lata od dnia wyboru.

- Bardzo dobrze oceniam prace poprzedniej Rady Pracowników w KW, bowiem wniosła ona duży wkład w opiniowanie dokumentów spółki - zaznaczył niedawno dla portalu wnp.pl Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80. - Jest to instytucja, która się sprawdziła. Rada Pracowników, która niebawem zostanie wybrana, będzie funkcjonować w specyficznych warunkach, gdzie kończyć będzie funkcjonowanie dotychczasowa KW, a zacznie działać tzw. Nowa Kompania Węglowa - podkreślił Bogusław Ziętek.

Posiadający czynne prawo wyborcze pracownicy kopalń i zakładów KW, wszyscy oprócz pracowników młodocianych, wybiorą siedmioosobową Radę z ustawową kompetencją do uzyskiwania od pracodawcy informacji na temat przedsiębiorstwa, m. in. działalności i sytuacji ekonomicznej pracodawcy, przewidywanych zmian stanu i struktury zatrudnienia, a także działań mogących powodować istotne zmiany w organizacji pracy lub podstawach zatrudnienia.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 125 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP