Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kto ma rację z kopalnią Krupiński? Powinna trafić do SRK, czy dalej fedrować?

Autor: WNP.PL (Jerzy Dudała)
10-10-2016 06:24 |  aktualizacja: 11-10-2016 12:55
Kto ma rację z kopalnią Krupiński? Powinna trafić do SRK, czy dalej fedrować?
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Związki zawodowe z Jastrzębskiej Spółki Węglowej nie odpuszczają w sprawie kopalni Krupiński i stanowczo sprzeciwiają się jej przekazaniu do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Czym zakończy się to przeciąganie liny?

Zarząd swoje, związki swoje

Reprezentatywne związki zawodowe z Jastrzębskiej Spółki Węglowej sprzeciwiają się decyzji o przeniesieniu kopalni Krupiński do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, co byłoby równoznaczne z jej likwidacją. Stanowisko w tej sprawie związkowcy przesłali 7 października m.in. do premier Beaty Szydło i ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego.
Zdaniem związków działających w JSW decyzja w sprawie przyszłości kopalni Krupiński powinna zostać podjęta dopiero po analizie kształtowania się przyszłej sytuacji ekonomicznej tego zakładu w związku z poprawą koniunktury na rynku węgla koksowego i  energetycznego.

- Ostateczna decyzja co do dalszego funkcjonowania tej kopalni powinna zapaść po dokonaniu pełnej analizy sytuacji ekonomicznej JSW SA oraz kopalni Krupiński po pierwszym półroczu 2017 roku - napisano w stanowisku podpisanym przez liderów reprezentatywnych organizacji związkowych działających w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

Zdaniem związkowców opracowania, w których stwierdzono trwałą nierentowność Krupińskiego, wykonano w oparciu o dane z przełomu lat 2015-2016, a zatem w okresie, kiedy ceny węgla na światowych rynkach osiągnęły swe minima.

Polepszająca się sytuacja na rynku węgla koksującego i energetycznego powoduje - podkreślają związki z JSW - że decyzja o likwidacji tej kopalni już w styczniu 2017 roku jest całkowicie nieracjonalna i nieuzasadniona ekonomicznie.

Związkowcy zaznaczyli w dokumencie, że kopalnia Krupiński posiada złoża sięgające 48 mln ton najwyższej jakości węgla koksowego oraz koncesje na wydobycie do 2030 roku.

Przy obecnym wydobyciu na poziomie 2 mln ton rocznie i koszcie wydobycia na poziomie niewiele ponad 200 zł za tonę, kopalnia ma perspektywę opłacalnego funkcjonowania przez co najmniej kilkanaście lat.

Związkowcy wskazują też na to, że kopalnia Krupiński nie graniczy z żadnym czynnym zakładem górniczym. A to oznacza, że w przypadku jej likwidacji, złoża którymi obecnie dysponuje, zostałyby bezpowrotnie utracone.

Zamysł przekazania Krupińskiego do Spółki Restrukturyzacji Kopalń zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej przedstawił ósmego sierpnia br. Procedura przeniesienia kopalni do SRK ma być przeprowadzona w 2017 roku. W komunikacie opublikowanym na stronie internetowej spółki podkreślono, że przeprowadzona przez spółkę analiza wykazała, że kopalnia Krupiński znajduje się w stanie trwałej nierentowności a przeanalizowane scenariusze nie wykazują możliwości odzyskania jej w przyszłości.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (31)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 917 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP