Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kto i jak prowadzi akcje ratownicze w górnictwie?

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
11-09-2014 09:13

Do głównych zagrożeń w polskim górnictwie należą: pożary, wybuchy gazów, wybuchy pyłu węglowego, wypływy i wyrzuty gazów, zawały skał, tąpania, czy nagłe wypływy wody.

Od 1907 roku na ziemiach polskich datowany jest rozwój zorganizowanego ratownictwa górniczego.
Jak wskazuje Aleksandra Szatkowska-Mejer, rzecznik prasowy Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego SA w Bytomiu, zgodnie z aktualnymi regulacjami prawnymi ratownictwo górnicze w Polsce tworzą: służby ratownictwa górniczego przedsiębiorcy, podmioty zawodowo trudniące się ratownictwem górniczym.

Do zadań wyżej wymienionych służb i podmiotów należy między innymi niezwłoczne niesienie pomocy w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia osób przebywających w zakładzie górniczym, bezpieczeństwa ruchu zakładu górniczego lub bezpieczeństwa powszechnego oraz wykonywanie prac profilaktycznych.

Drużynę ratowniczą zakładu górniczego stanowią: ratownicy górniczy, mechanicy sprzętu ratowniczego oraz kierownik drużyny ratowniczej i jego zastępcy.

W skład drużyny ratowniczej zakładu górniczego wchodzą także, w charakterze specjalistów, osoby posiadające szczególne kwalifikacje w zakresie zwalczania zagrożeń górniczych i prowadzenia akcji ratowniczych, które wyznacza kierownik ruchu zakładu górniczego.

Ratownikiem górniczym może być osoba, która ukończyła 21 lat, przepracowała co najmniej 12 miesięcy w zakładzie górniczym w danej specjalności, ma odpowiedni stan zdrowia oraz odpowiednie predyspozycje psychologiczne potwierdzone specjalistycznymi badaniami, ukończyła kurs podstawowy dla kandydatów na ratowników górniczych i zdała egzamin z wynikiem pozytywnym, włada językiem polskim w mowie i piśmie, w stopniu niezbędnym do sprawowania czynności ratownika górniczego.

Aleksandra Szatkowska- Mejer zaznacza, że drużyny ratownicze podzielone są na zastępy, stanowiące najmniejsze zespoły ratowników, które mogą samodzielnie wykonywać prace ratownicze.

W skład zastępu ratowniczego wchodzi 5 ratowników, w tym zastępowy, zastępca zastępowego i 3 ratowników. Dla zapewnienia szybkiego przystąpienia do akcji ratowniczej w podziemnych wyrobiskach zakładów górniczych, wydobywających kopaliny palne, na wszystkich zmianach w dniach pracy oraz w dniach wolnych od pracy, utrzymywane są dyżurujące zastępy ratownicze. Ich liczbę określa kierownik ruchu zakładu górniczego.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP