Kształcenie górników i hutników wesprą fundusze unijne

Kształcenie górników i hutników wesprą fundusze unijne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Siedem modelowych programów nauki zawodów w branżach górniczo-wiertniczej i hutniczo-odlewniczej - przygotują wspólnie dla szkół branżowych i techników śląscy nauczyciele akademiccy wspólnie z instytucjami otoczenia biznesu i zainteresowanymi firmami.

  • Pilotaż obejmie po jednym z zawodów w obu monitorowanych branżach.
  • Celem projektu jest m.in. przygotowanie rozwiązań służących angażowaniu pracodawców w organizację nauki zawodu w ich firmach.
  • Ustalona ma zostać również kosztochłonność kształcenia w objętych projektem zawodach.

To główne założenie współfinansowanego z unijnych środków projektu "Kształcenie dualne - dobry start w zawodach branży górniczo-hutniczej". Jego partnerami są Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE), Główny Instytut Górnictwa w Katowicach (GIG) i Katedra Odlewnictwa Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

O szczegółach przedsięwzięcia mówiono w trakcie seminarium "Dialog na rzecz kształcenia w zawodach branży górniczo-hutniczej", zorganizowanego w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Jak zaznaczył, cytowany w informacji KSSE nt. seminarium, prezes Katowickiej Strefy Janusz Michałek, projekt jest "pierwszą tego typu precyzyjną odpowiedzią na potrzeby i oczekiwania rynku pracy dla branż górniczo-wiertniczej i hutniczo-odlewniczej".

Czytaj również: Nowa kopalnia w sercu Śląska ma szanse? Specjaliści zabrali głos

"Stworzymy siedem modelowych programów nauki w ramach branży górniczo-wiertniczej i hutniczo-odlewniczej dla zawodów technik: wiertnik, odlewnik, hutnik, górnictwa podziemnego, odkrywkowego czy otwartego, a także technik przeróbki kopalin stałych" - zapowiedziała menedżer ds. projektów edukacyjnych i rozwoju kadr KSSE Elżbieta Modrzewska.

"KSSE, wspólnie z partnerami, wypracuje modelowe rozwiązania dedykowane indywidualnie dla każdej profesji, takie jak np. umowy pomiędzy szkołą a pracodawcą, programy zajęć praktycznej nauki zawodu realizowane u pracodawców, rozwiązania dla opiekunów praktyk po stronie szkoły i firmy czy ścieżki budowy kompetencji" - wskazała Modrzewska.

Kolejnym etapem będzie wdrożenie proponowanych rozwiązań i ich weryfikacja w trakcie pilotażu. Pilotaż obejmie po jednym z zawodów w obu monitorowanych branżach, pokazując skuteczność wypracowanych wspólnie z nauką i biznesem modeli. Docelowo chodzi o optymalne dopasowanie programu nauki do potrzeb i oczekiwań pracodawców.

Czytaj także: Nie będzie ulgi podatkowej dla kopalń

Celem projektu jest także przygotowanie rozwiązań służących angażowaniu pracodawców w organizację nauki zawodu w ich firmach - zarówno poprzez staże i praktyki, jak i praktyczną naukę zawodu w ramach zajęć szkolnych. Może to dotyczyć zarówno dużych przedsiębiorstw, jak i małych oraz średnich firm.

Innym założeniem jest ustalenie kosztochłonności kształcenia w objętych projektem zawodach. Partnerzy przedsięwzięcia - dofinansowanego z unijnych środków kwotą blisko 0,7 mln zł - chcą, aby po ukończeniu szkoły technicznej uczniowie pracowali w zdobytych zawodach, będąc poszukiwanymi przez pracodawców.

Przedstawiciele KSSE podkreślają swoje zaangażowanie w przygotowywanie kadr, pod kątem firm posiadających w regionie swoje fabryki. Od 2016 r., przy współpracy z KSSE, na Wydziale Mechanicznego Technologicznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach prowadzone są studia dualne, łączące przygotowanie teoretyczne z praktyczną nauką zawodu.

Zgodnie z ich regulaminem przez pół roku studenci mają zajęcia na uczelni, a kolejne pół roku pracują w wybranych firmach różnych branż przemysłu - także tych działających w KSSE w ramach klastra motoryzacyjnego Silesia Automotive & Advanced Manufacturing. Taka formuła daje studentom wiedzę, doświadczenie zawodowe, wynagrodzenie i stypendium, fundowane przez firmy uczestniczące w projekcie.

W ostatnich tygodniach w Gliwicach rozpoczęło też działalność Śląskie Centrum Kompetencji Przemysłu 4.0, przy którym Politechnika Śląska współpracuje z KSSE. Ma to być ośrodek wspierający przedsiębiorców we wdrażaniu i stosowaniu technologii przemysłu 4.0, a także zajmujący się szeroko pojętą promocją i edukacją w zakresie nowych technologii.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kształcenie górników i hutników wesprą fundusze unijne

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!