PiS: nie oszukując - można w górnictwie wiele osiągnąć

PiS: nie oszukując - można w górnictwie wiele osiągnąć
Krzysztof Tchórzewski: W środowisku górniczym, jeżeli się do niego uczciwie podchodzi i nie oszukuje - można wiele osiągnąć. Dlatego sądzę, że Śląsk czeka dobra przyszłość. Fot. Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Głównym paliwem będzie u nas węgiel, nie tyle na najbliższe lata, ile na dziesięciolecia - mówi portalowi wnp.pl Krzysztof Tchórzewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości, były wiceminister gospodarki.

Co trzeba zrobić w górnictwie?

- Trzeba dostosować wydobycie do możliwości zbytu. Przy tym import węgla powinien być ograniczony, żeby nie było niekontrolowanego importu węgla do Polski.

Trzeba zwiększyć wydajność w naszych kopalniach, potrzebne jest odnowienie parku technologicznego. Muszą też powstać nowe szyby wydobywcze.

Musi być przychylność rządu i parlamentu dla górnictwa. Z tego, jak rząd PO-PSL przedstawia sprawy górnictwa wynika, że to górnicy są winni temu, co się stało. A nie są! W górnictwie przez ostatnich osiem lat niczego nie zrobiono.

W ostatnich latach w postaci samej dywidendy wyciągnięto duże środki z górnictwa, bo ok. 10 mld zł, a przykładowo środki z upublicznienia Jastrzębskiej Spółki Węglowej nie zostały przeznaczone na inwestycje w tej spółce, tylko poszły na łatanie budżetu.

Jestem zwolennikiem szerokiego dialogu w górnictwie - z udziałem przedstawicieli rządu, przedstawicieli przedsiębiorstw górniczych oraz firm z zaplecza górnictwa, przedstawicieli strony społecznej i samorządowej.

Należy opracować strategię dla górnictwa, która będzie mogła zyskać akceptację społeczności na Śląsku.

Czy należy budować w Polsce elektrownię atomową?

- Koszty budowy elektrowni atomowej są olbrzymie. Jak się spojrzy na budowę elektrowni jądrowej w Finlandii, to zakładano, że czas budowy wyniesie pięć lat, a wraz z wykończeniem wyniósł on dwa razy tyle. Ponadto nie ma zgody społeczności lokalnych na taką inwestycję.

Nie jesteśmy "na musiku", żeby tę elektrownię jądrową budować.

Do energetyki jądrowej podchodzę z dużą ostrożnością, patrząc chociażby na cykl inwestycyjny.

Jeżeli już, to bardziej należy patrzeć na kwestię energetyki jądrowej jak na możliwość rozwoju nowoczesnych technologii niż na ratowanie polskiego rynku energetycznego. Taka jedna elektrownia jądrowa niewiele by zmieniła. Poza tym trzeba się dokładnie przyjrzeć temu, dlaczego na przykład Niemcy wycofują się z energetyki jądrowej. Niezwykle trudno jest tu zająć jednoznaczne stanowisko.

Głównym paliwem będzie u nas węgiel - nie tyle na najbliższe lata, ile na dziesięciolecia. Trzeba więc myśleć o różnych sposobach zagospodarowania węgla. Jestem zwolennikiem tego, by rozwinąć prace naukowo-badawcze nad nowoczesnymi technologiami węglowymi.

Poza tym górnictwo to nie tylko kopalnie, to także kwestia samorządów lokalnych oraz gospodarczych. Górnictwo to instytuty naukowo-badawcze, czy całe zaplecze firm pracujących na rzecz kopalń i dostarczających im różnego rodzaju usługi.

Nie obawiacie się, że po jesiennych wyborach parlamentarnych, gdyby wygrało w nich Prawo i Sprawiedliwość, będzie wielki problem z górnictwem, bo na przykład powstanie Nowa Kompania Węglowa, ale bez zapewnienia jej środków na funkcjonowanie?

- Dostrzegam wiele zagrożeń. To są kwestie, na które teraz wpływu nie mamy.

Wiemy również, że budżet nie jest z gumy. Jednak mam przekonanie, że wyjdziemy z problemu górnictwa nie gorzej niż w 2007 roku, a mam nadzieję, że nawet lepiej.

Obserwujemy sytuację w sektorze węglowym, nie jesteśmy bierni. Analizujemy i wyciągamy wnioski.

W środowisku górniczym, jeżeli się do niego uczciwie podchodzi i nie oszukuje - można wiele osiągnąć. Dlatego sądzę, że Śląsk czeka dobra przyszłość.

Rozmawiał: Jerzy Dudała

 

×

KOMENTARZE (14)

Do artykułu: PiS: nie oszukując - można w górnictwie wiele osiągnąć

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!