XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Krzysztof Domarecki wciąż chce przejąć kopalnie KW

Krzysztof Domarecki wciąż chce przejąć kopalnie KW
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nadal jesteśmy zainteresowani kopalniami KW - deklaruje w "Pulsie Biznesu" Krzysztof Domarecki, przedsiębiorca, którego spółka Universal Energy złożyła miesiąc temu ofertę przejęcia upadających kopalń górniczego giganta.

Przypomnijmy, w połowie stycznia firma Universal Energy ogłosiła, że w związku z uruchomieniem programu naprawczego dla Kompani Węglowej jest gotowa przejąć trzy z przeznaczonych do likwidacji kopalń. Są to: Brzeszcze, Sośnica-Makoszowy oraz Bobrek Centrum. Firma chce w nich kontynuować działalność górniczą. Czytaj więcej: Universal Energy chce przejąć 3 kopalnie przeznaczone do likwidacji

Choć sytuacja w branży górniczej wciąż jest niespokojna i kolejne spółki borykają się z problemami, jak chociażby Jastrzębska Spółka Węglowa, którą sparaliżował 17-dniowy strajk, w efekcie którego odszedł prezes Jarosław Zagórowski.

Zdaniem Krzysztofa Domareckiego, wydarzenia w kopalniach JSW odstraszają inwestorów od polskiego węgla. Mimo to, jego firma wciąż jest zainteresowana wejściem w branżę i - jak mówi w "Pulsie Biznesu" - przedstawi rzetelny biznes plan, oparty na restrukturyzacji.

Obecnie biznesmen prowadzi korespondencję z KW ws. przejęcia kopalń, planuje również rozmowy z SRK, do której wniesiona została część kopalń. Dziennik zwraca jednak uwagę, że spore znaczenie ma również główny konkurent w tych staraniach, czyli Tauron Polska Energia, który także zgłosił się do rywalizacji o kopalnie.

Krzysztof Domarecki jest twórcą chemicznej grupy Selena. Mieści się w czołówce najbogatszych Polaków, a jego majątek szacowany jest na około pół miliarda złotych.
Zaczynał - podobnie jak wielu innych pionierów polskiego kapitalizmu - na przełomie lat 80. I 90. I powoli i konsekwentnie budował swój biznes. Działalności jego firm nie towarzyszyły głośne medialne wydarzenia, spektakularne transakcje (jeśli, to zauważane były raczej przez prasę branżową). Konsekwencja i upór opłaciły się - dziś kontrolowaną przez niego Selenę można bez większej przesady nazwać firmą globalną. Selena, jeśli chodzi o obecność na zagranicznych rynkach plasuje się w ścisłej czołówce polskich firm. A jeśli chodzi o swoją branżę też nie ma się czego wstydzić - jest trzecim na świecie producentem pianki poliuretanowej.

Obecnie w skład Grupy wchodzi 30 spółek, które działają w 18 krajach. Zakłady produkcyjne Seleny rozmieszczone są m.in. w Polsce, Brazylii, Chinach, Rumunii czy Turcji. Artykuły Seleny można kupić w ponad 70 krajach. Akcje spółki od kwietnia 2008 roku notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Przychody całej Grupy wyniosły w 2013 roku ponad 1,1 mld złotych, a zysk ponad 20,3 mln złotych. Czytaj więcej: Kto chce przejąć przeznaczone do likwidacji kopalnie?
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Krzysztof Domarecki wciąż chce przejąć kopalnie KW

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!