Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Krok do przodu, czyli przejęcie przez TDJ może uratować Kopex

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
08-09-2016 10:01
Krok do przodu, czyli przejęcie przez TDJ może uratować Kopex
Fot. PTWP (Michał Oleksy)

Grupa Kopex wymaga pilnego wdrożenia programu restrukturyzacji, który został przygotowany we współpracy z wyspecjalizowaną zewnętrzną firmą doradczą, a który jest już częściowo realizowany w poszczególnych spółkach Grupy.

Siódmego września zdołano podpisać porozumienia między Grupą Kopex, inwestorem Grupy Kopex tj. TDJ Equity IV SA i  bankami finansującymi Grupę - Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA, Bank Pekao SA, ING Bank Śląski SA, BGŻ BNP Paribas SA, HSBC Bank Polska SA, Deutsche Bank Polska SA, Raiffeisen Bank Polska SA - w zakresie kluczowych warunków restrukturyzacji zadłużenia finansowego Kopex SA oraz jej spółek zależnych: Kopex-Przedsiębiorstwo Budowy Szybów SA, Kopex Machinery SA, Fabryka Maszyn i Urządzeń Tagor SA, Śląskie Towarzystwo Wiertnicze Dalbis sp. z o.o., Zabrzańskie Zakłady Mechaniczne - Maszyny Górnicze sp. z o.o., Kopex Hydraulika Siłowa sp. z o.o., Elgór+Hansen SA.
Jak wskazują w Kopeksie, podstawową korzyścią podpisanego porozumienia jest - poprzez uczestniczenie w nim inwestora tj. TDJ - szansa na oddalenie ryzyka upadłości spółek Grupy Kopex i uratowanie przynajmniej części ich potencjału. 

Porozumienie niesie z sobą korzyści dla Grupy Koopex. Jedną z nich jest dodatkowy czas niezbędny do wynegocjowania umowy restrukturyzacyjnej oraz przesunięcie w czasie wymagalności kredytów udzielonych przez banki finansujące.

Drugą korzyścią jest zaprzestanie blokowania przez banki finansujące środków należnych spółkom Grupy Kopex do dnia wyznaczonego na zakończenie negocjacji i podpisanie umowy restrukturyzacyjnej  do 30 listopada 2016 roku.

W Kopeksie wskazują, że kluczowe warunki restrukturyzacji zadłużenia finansowego Grupy Kopex zakładają z jednej strony maksymalne możliwe zaspokojenie wierzycieli finansowych, z drugiej natomiast dostosowanie warunków i wysokości spłaty do uwarunkowań rynkowych i możliwości Grupy Kopex, której sytuacja nie pozwala na spłatę całości zobowiązań wobec instytucji finansowych.

Sytuacja na rynku, na którym działa Grupa jest bardzo trudna, a zatory płatnicze i trudności ze ściąganiem należności stały się już praktycznie normą.

Dodatkowo Grupa Kopex wymaga pilnego wdrożenia programu restrukturyzacji, który został przygotowany we współpracy z wyspecjalizowaną zewnętrzną firmą doradczą, a który jest już częściowo realizowany w poszczególnych spółkach Grupy.

Spółki Grupy Kopex nie mają doświadczenia w przeprowadzaniu tak głębokich procesów restrukturyzacyjnych.

- Dlatego też przekazanie know-how i wsparcia menadżerskiego przy wdrożeniu programu restrukturyzacji przez TDJ stanowi istotną wartość i zwiększa  szanse na jego realizację.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

Fabryka Maszyn Famur SA [FMF]

kurs:

5.82 PLN -0.01 (-0.17%)

Notowania | Analiza techniczna


KOPEX SA [KPX]

kurs:

4.10 PLN 0.05 (1.23%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


40 341 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP