Krezus sięga po złoto i boksyty w Gwinei

Krezus sięga po złoto i boksyty w Gwinei
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Krezus szacuje, że na przyznanych spółce koncesjach w Gwinei może znajdować się łącznie 11-17 ton złota i 50-60 mln ton boksytów. Spółka planuje sfinansować poszukiwania surowców ze środków własnych, przy ich wydobyciu może natomiast posiłkować się długiem - poinformował PAP prezes Paweł Konzal.

"Szacujemy, że na mniejszej koncesji może występować łącznie około 4-7 ton złota, z czego 3-5 ton to tzw. złoto okruchowe, a reszta to złoto pierwotne. Na drugiej, większej koncesji przewidujemy zasoby na poziomie 7-10 ton złota, i tam większość to złoto pierwotne" - powiedział prezes.

"Wstępnie szacujemy, że na koncesji boksytowej może znajdować się 50-60 mln ton boksytu z zawartością tlenku glinu na poziomie 40-45 proc. i zawartością krzemionki nie większej niż 1,5–2 proc. W dolnym zakresie są to dobre, handlowe parametry, a w przypadku górnego ograniczenia przedziału jakość można określić jako bardzo dobrą" - dodał.

Krezus chce udokumentować złoża złota na przyznanych koncesjach do połowy 2014 roku. Dokumentacja złóż boksytu może potrwać do jesieni 2015 roku.

"Nasz plan na złotych koncesjach zakłada rozpoczęcie prac poszukiwawczych na początku jesieni tego roku i zakończenie ich udokumentowaniem złóż do połowy 2014 roku, co pozwoliłoby jesienią przyszłego roku występować o koncesję wydobywczą i rozpoczynać produkcję. W przypadku boksytów, ze względu na to, że te złoża są mniej przebadane, planujemy zakończenie poszukiwań w ciągu dwóch sezonów, czyli do jesieni 2015 roku moglibyśmy podjąć decyzję o aplikacji na tej koncesji" - powiedział Konzal.

Prezes wyjaśnił, że koncesja boksytowa Krezusa pochodzi z nowego rozdania, na który rząd gwinejski zdecydował się po tym, jak część firm posiadających licencje poszukiwawcze nie realizowała swoich zobowiązań. Złote koncesje przyznane polskiej spółce nie były natomiast zagospodarowane w ostatnich latach.

"Aby przyspieszyć rozwój sektora surowców naturalnych w Gwinei rząd podjął decyzję o odebraniu koncesji podmiotom, które przez lata nie wywiązywały się ze swoich zobowiązań i przekazaniu ich firmom, które mogły wykazać się odpowiednią kompetencją w zakresie poszukiwań oraz środkami finansowymi na pokrycie kosztów badań. Otworzyło to szansę dla firm takich jak Krezus, z której skorzystaliśmy. Takie właśnie jest pochodzenie naszych licencji na poszukiwanie boksytów. Teren licencji na złoto nie był natomiast posiadany przez żadnych koncesjobiorców w ostatnich latach" - powiedział Konzal.

Dodał, że w identyfikacji interesujących złóż Krezusowi pomogła gwinejska agencja Soguipami, która ma za zadanie zarządzanie rozwojem sektora surowców mineralnych w kraju. W zamian za usługi agencja ma objąć odpowiednio 15 proc. i 10 proc. w dwóch gwinejskich spółkach zależnych Krezusa realizujących poszukiwania surowców.

"Agencja ta pomaga nam również w sprawach formalnych, a w późniejszej fazie projektu wspomoże nas swoją kadrą geologiczno-inżynieryjną oraz budową dobrych relacji z lokalnymi społecznościami. Podpisaliśmy list intencyjny, w którym w ramach budowy partnerstwa zobowiązaliśmy się przekazać Soguipami 15 proc. udziałów w Krezus Mining Guinee i 10 proc. w Krezus Exploration Guinee" - powiedział.

Konzal poinformował również, że Krezus otrzymał decyzję ministra górnictwa Gwinei, wydaną w porozumieniu z ministerstwem gospodarki i finansów, która zwalnia spółkę ze wszelkich ceł, akcyz i podatków importowych na sprzęt i materiały, którego będziemy używać przy poszukiwaniach.

Inwestycje w poszukiwania Krezus chce sfinansować ze środków własnych. W przypadku rozpoczęcia wydobycia spółka może wspomóc się długiem.

"Przy inwestycji w wydobycie dopuszczamy możliwość posiłkowania się kapitałem zewnętrznym - udokumentowane zasoby mogą być zabezpieczeniem lub gwarancją dla banku, co pozwala na zdobycie kapitału poprzez dodatkową emisję lub finansowanie dłużne. Przewidujemy, że będziemy w stanie realizować wydobycie samodzielnie razem z Soguipami, bez udziału dodatkowych partnerów. Skala projektu na to pozwala" - powiedział prezes.

Krezus poinformował 8 czerwca o otrzymaniu w Gwinei dwóch koncesji na poszukiwania złota pokrywające łącznie powierzchnię 161 km kw. oraz jednej koncesji na poszukiwania boksytów pokrywającą powierzchnię 177 km kw. w Gwinei. W przypadku wszystkich koncesji spółka zobowiązała się rozpocząć poszukiwania surowców w ciągu maksymalnie sześciu miesięcy.

Spółka złożyła również aplikację na kolejne koncesje na złoto w Gwinei oraz na cztery koncesje na wydobycie soli potasowej w Polsce na złożach Chłapowo, Mieroszyno, Swarzewo i Zdrada.

Krezus posiada również umowę na wyłączność sprzedaży rudy niklu z kopalni znajdującej się na wyspie Seram w Indonezji. Spółka jest również właścicielem 60 proc. udziałów w spółce będącej operatorem tej kopalni.

"Mamy opcję zakupu rudy niklu, ale nie musimy tego robić, co jest bardzo korzystne biorąc pod uwagę ceny surowca, które w ostatnim okresie dramatycznie spadły. Wartością jest natomiast sama spółka, gdzie zbudowaliśmy kompetencje, które możemy wykorzystać przy kolejnych projektach poszukiwawczych i wydobywczych" - powiedział Konzal.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Krezus sięga po złoto i boksyty w Gwinei

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!