Kraków przygotowuje kampanię informującą o parametrach paliw

Kraków przygotowuje kampanię informującą o parametrach paliw
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W maju w Krakowie ruszy kampania informująca o parametrach paliw, które będzie można stosować w dwóch najbliższych sezonach grzewczych. Przygotowywane są też nowe procedury kontroli palenisk - poinformował doradca prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza Witold Śmiałek.

Sejmik województwa małopolskiego przyjął w poniedziałek tzw. przejściową uchwałę antysmogową dla Krakowa, która wejdzie w życie 1 lipca. Przewiduje ona, że w piecach nie będzie można stosować paliw stałych niskiej jakości: miałów węglowych, kiepskiej jakości węgla, biomasy o wilgotności powyżej 20 proc., z których do atmosfery uwalnianych jest najwięcej toksycznych związków i pyłów.

Od 1 września 2019 r. wejdzie w życie właściwa uchwała antysmogowa dla Krakowa, całkowicie zakazująca używania paliw stałych do ogrzewania domów.

"Kampania informacyjna będzie skierowana do mieszkańców i do właścicieli składów opałowych. Chcemy, żeby wiedzieli, jakie będą od 1 lipca normy jakościowe dla paliw stałych, które mogą być stosowane w Krakowie" - powiedział w środę Witold Śmiałek. Dodał, że bardzo efektywne w walce ze smogiem byłoby kontrolowanie przez Inspekcję Handlową w całym kraju składów opału, ale do tego potrzeba regulacji na poziomie rządowym.

Zgodnie ze wstępną procedurą kontroli pieców, która została przygotowana w Urzędzie Miasta Krakowa, mieszkańcy już od tego sezonu kupując opał, np. węgiel, powinni zabrać dowód sprzedaży i dokument z informacją o jego parametrach. Jeżeli opał będzie spełniał normy przewidziane w uchwale antysmogowej, nie ma problemu. Jeśli mieszkaniec nie będzie miał dokumentu, strażnicy mogą udzielić upomnienia i prosić o dostarczenie stosownego certyfikatu później lub skierować wniosek o ukaranie do sądu.

Jeżeli wygląd opału będzie budził wątpliwości co do jego jakości, pobierane będą próbki. "W przetargu wybierzemy certyfikowane laboratorium, które będzie je badało. Procedurę kontroli będziemy jeszcze dopracowywać" - zapowiedział Śmiałek.

Władze miasta szacują, że w sezonach grzewczych 2017/18 i 2018/19 na akcję informacyjną, szkolenie osób prowadzących kontrole pieców, a przede wszystkim na przebadanie kilkuset próbek opału potrzebnych będzie od 1,8 do 2 mln zł - przy założeniu, że pełne badanie jakościowe jednej próbki kosztuje ok. 3 tys. zł.

Problem w tym, że sprzedawcy nie są zobowiązani do wydawania certyfikatów. Kampania informacyjna, w ramach której rozdanych ma być ok. 25 tys. ulotek, ma zwrócić uwagę mieszkańców Krakowa, by kupując opał, domagali się - oprócz dowodu sprzedaży - również dokumentu potwierdzającego jego parametry.

Mieszkańcy Krakowa będą też zachęcani do wpuszczania do swoich domów czy mieszkań kominiarzy. "To naprawdę bardzo ważne. Czyszczenia wymagają nie tylko przewody dymowe, ale i spalinowe. My jesteśmy bardzo chętni do podjęcia współpracy. Tymczasem wielu właścicieli, zwłaszcza domów jednorodzinnych, tego nie robi" - mówił wiceprezes Korporacji Kominiarzy Polskich w Krakowie Krzysztof Nowak.

Jak wynika z danych Wydziału Kształtowania Środowiska urzędu miasta, w Krakowie działa wciąż ok. 16 tys. pieców węglowych. "W tym roku jesteśmy przygotowani do likwidacji 8 tys. palenisk" - poinformowała dyrektor wydziału Ewa Olszowska-Dej.

Do końca tego roku można otrzymać zwrot do 80 proc. nakładów poniesionych na wymianę pieca.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kraków przygotowuje kampanię informującą o parametrach paliw

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!