XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

KPMG: spółki górnicze najlepiej szybko sprywatyzować

KPMG: spółki górnicze najlepiej szybko sprywatyzować
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

O szansach na restrukturyzację górnictwa poprzez giełdę mówi w wywiadzie dla "Gazety Prawnej" Krzysztof Rozen, szef Zespołu ds. Energii i Zasobów Naturalnych w Firmie Doradczej KPMG.

Krzysztof Rozen, w wywiadzie podkreślił, że polskie górnictwo nie wykorzystało koniunktury, jaka była otwarta dla górnictwa i dlatego teraz branża stoi przed problemem zdobycia środków na inwestycje zwiększające produktywność, racjonalizację zatrudnienia i poprawiające efektywność działania.

P Wyzwanie jest poważne, bo niewykorzystana koniunktura się mści, a z powodu braku inwestycji w przyszłości może spadać wydobycie węgla, przychody i oczywiście zyski kopalni. A inwestować trzeba dużo, bo uwarunkowań geologicznych nie da się przeskoczyć - wyjaśnia Rozen w dzienniku.

Jako środki na poprawę sytuacji Rozen wymienia m.in. podwyżki cen węgla dla energetyki, czy częściową prywatyzację spółek węglowych. Jednak zaznacza w wywiadzie dla "GP", że do sukcesu sprzedaży kopalni przez giełdę odnosi się sceptycznie.

- O sukcesie decydowałyby fundusze inwestycyjne, a one mogłyby nie przyjąć dobrze emisji, bo w przypadku górnictwa brakuje jasnej strategii długookresowego działania, pozwalającej przewidywać, że będzie to branża rentowna. Z kolei na sprzedaż kopalni inwestorom branżowym pewnie nie zgodziłyby się władze, bo oznaczałoby to pozbycie się kontroli nad sektorem, który ciągle zapewnia paliwo do produkcji ponad 80 proc. energii elektrycznej - mówi Rozen.

Doradca podkreśla, że z punktu widzenia restrukturyzacji górnictwa nawet wprowadzenie spółek węglowych na giełdę może nic nie dać. Jako przykład podaje spółki z mniejszościowym udziałem Skarbu Państwa, które są na GPW od lat, a trudno powiedzieć, że osiągnęły wyżyny efektywności.

- W przypadku górnictwa zalecałbym wprowadzenie do spółek węglowych funduszy infrastrukturalnych, takich jak na przykład Alchemy, 3i, Bridgepoint, Advent, MacQuarie czy Cerberus, który przejął Chryslera. Dysponują one ogromnymi zasobami gotówki, ale również specjalizują się w poprawie efektywności firm, które przejmują. Na pewno mogłyby one wziąć na siebie ciężar restrukturyzacji w spółkach, której zwieńczeniem byłoby wprowadzenie górnictwa na giełdę. Sądzę, że warto to rozważyć, bo górnictwo polskie to nasz klejnot narodowy, ale to ciągle nieoszlifowany diament - podsumował w rozmowie z "Gazetą Prawną".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KPMG: spółki górnicze najlepiej szybko sprywatyzować

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!