Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kozłowski, Solidarność JSW: zarząd spółki łamie prawo pracy

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
28-03-2012 12:46
Kozłowski, Solidarność JSW: zarząd spółki łamie prawo pracy

- Trzeba zdecydowanie stwierdzić, że pracodawca w Jastrzębskiej Spółce Węglowej notorycznie łamie prawo pracy - mówi Sławomir Kozłowski, przewodniczący Solidarności w JSW.

Odniesienie się zarządu JSW do wystąpienia PIP to drwina z przestrzegania prawa pracy w demokratycznym państwie - mówi dla portalu wnp.pl Sławomir Kozłowski, przewodniczący Solidarności w JSW.

Czy w ostatnim czasie doszło do jakiejś zmiany w stosunkach na linii zarząd-związki zawodowe w Jastrzębskiej Spółce Węglowej?
- Trzeba zdecydowanie stwierdzić, że pracodawca w Jastrzębskiej Spółce Węglowej notorycznie łamie prawo pracy. Dobitnym tego przykładem jest nieprzestrzeganie porozumienia zbiorowego z dnia 5 maja 2011 roku zawartego w trybie artykułu 9 Kodeksu Pracy w ramach Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego.

Kolejnym jaskrawym tego przykładem jest wprowadzenie przez zarząd spółki umów o pracę dla pracowników nowoprzyjmowanych.

W tej sprawie strona społeczna przedstawiła zarządowi JSW opinię prawną renomowanej kancelarii prawnej oraz opinię autorytetu w zakresie prawa pracy prof. Jakuba Steliny.

Te opinie prawne jednoznacznie stwierdzają, że pracodawca - a mówiąc wprost prezes JSW Jarosław Zagórowski - działa poza prawem.

Widząc, że przedstawione opinie i negatywne stanowisko wszystkich, podkreślam wszystkich organizacji związkowych w tej sprawie nie robią wrażenia na zarządzie spółki, wystąpiliśmy do naszej centrali związkowej o podjęcie niezbędnych działań.

I jakie działania podjęto?

- Górnicza Solidarność, Związek Zawodowy Górników w Polsce oraz Porozumienie Związków Zawodowych Kadra wystosowały pisma w tej sprawie do premiera Donalda Tuska oraz do ministrów gospodarki, skarbu, a także pracy i polityki społecznej.

W tych pismach centrale poinformowały o ciągłym łamaniu prawa w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

Z inicjatywy dyrektora sekretariatu premiera Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, w porozumieniu z resortami skarbu i gospodarki, przedstawiło odpowiedź, która wskazywała, że kontrola przestrzegania prawa pracy przez pracodawców mieści się w kompetencji Państwowej Inspekcji Pracy.

Co było dalej?

- Wnieśliśmy do Państwowej Inspekcji Pracy wniosek o wszczęcie postępowania. Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła w tej sprawie kontrolę, w wyniku której wystosowała wystąpienie do zarządu JSW, w którym to wystąpieniu potwierdziła stanowisko związków zawodowych i wniosła o zaprzestanie działań niezgodnych z prawem pracy.

Mimo jasnego stanowiska Państwowej Inspekcji Pracy zarząd JSW z arogancją stwierdził ustami swego rzecznika, że wystąpienie PIP jest dla zarządu jedynie kolejnym poglądem jakiejś tam instytucji.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP