PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Korzystna sytuacja Prairie po oddalonych skargach Bogdanki dot. złoża Lublin

Autor: WNP.PL (Jerzy Dudała)
18-03-2016 10:04
Korzystna sytuacja Prairie po oddalonych skargach Bogdanki dot. złoża Lublin
Fot. Fotolia

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargi Lubelskiego Węgla Bogdanka na niekorzystne dla niego decyzje ministra środowiska dotyczące przyszłości złoża „Lublin”.

Jak wskazują w PD Co - WSA w sposób jednoznaczny potwierdził wyłączne prawo pierwszeństwa przysługujące PD Co, spółce zależnej Prairie Mining Limited, do zawarcia umowy użytkowania górniczego, a co za tym idzie – do uzyskania koncesji wydobywczej.
W dwóch wyrokach wydanych 16 marca 2016 roku, sąd administracyjny podkreślił, że Prairie  jako jedyna spółka dokonała rozległych analiz złoża, przeprowadziła odwierty rozpoznawcze i przygotowała dokumentację geologiczną.

Oddalając skargi wniesione przez LW Bogdanka sąd potwierdził uprawnienia spółki wynikające z wcześniejszych decyzji ministra środowiska. Zgodnie z planem Prairie zamierza złożyć wniosek o koncesję wydobywczą w pierwszej połowie 2017 roku.

Warszawski WSA stwierdził, że skarga na decyzję ministra środowiska odmawiającą przyznania LW Bogdance koncesji wydobywczej na złożu K-6-7 jest nieuprawniona i nie zasługuje na uwzględnienie.

Czytaj także: Bogdanka zamierza złożyć skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego

W uzasadnieniu ustnym sędziowie podkreślili, że przyznanie koncesji wydobywczej LW Bogdanka stanowiłoby naruszenie Prawa górniczego i geologicznego oraz byłoby niezgodne z konstytucyjną zasadą państwa prawa ze względu na już poniesione i nadal ponoszone przez Prairie nakłady na rozpoznanie złoża.

Sąd potwierdził również, że niemożliwa jest sytuacja, żeby to samo złoże było jednocześnie przedmiotem rozpoznania i wydobycia prowadzonego przez dwa różne podmioty.

W swoim drugim wyroku WSA podzielił punkt widzenia Prairie i odrzucił skargę LW Bogdanka na decyzję ministra środowiska odrzucającą jej wniosek o uznanie za stronę postępowania w przedmiocie zatwierdzenia Dokumentacji geologicznej złoża „Lublin” sporządzonej przez spółkę zależną Prairie.

Sąd uznał - wskazuje PD Co - że LW Bogdanka nie ma podstaw prawnych do ubiegania się o prawo pierwszeństwa w zakresie użytkowania górniczego, jak i koncesji wydobywczej.

Jak wynika z opublikowanego ósmego marca Wstępnego Studium Wykonalności kopalnia Jan Karski ma mieć potencjał do tego, by dostarczać na rynek europejski 6,34 mln ton surowca rocznie, przez co najmniej 24 lata. Według najnowszych szacunków kopalnia miałaby produkować węgiel po najniższym koszcie operacyjnym w Europie wynoszącym niecałe 24,96 dolarów za tonę.

W PD CO podkreślają, że powstanie nowej kopalni w regionie lubelskim jest niezwykle istotne dla lokalnej społeczności i cieszy się znaczącym poparciem zarówno mieszkańców, jak i władz lokalnych.

Tysiące nowych miejsc pracy, które miałyby powstać w efekcie inwestycji Prairie oraz wpływy do budżetów samorządowych mogą być impulsem rozwojowym dla całego regionu.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (11)

BOGDANKA [LWB]

kurs:

65.00 PLN -1.00 (-1.52%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP