Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kopex ze sporą stratą po pierwszym półroczu

Autor: WNP.PL (PSZ)
29-09-2016 17:55
Kopex ze sporą stratą po pierwszym półroczu
Fot. PTWP (Michał Oleksy)

Grupa Kopex wypracowała w pierwszym półroczu 2016 roku 446,3 mln PLN przychodów z działalności kontynuowanej (spadek o 25 proc. w stosunku rocznym). Strata EBITDA wyniosła 354,3 mln PLN, a strata netto z działalności kontynuowanej jednostki dominującej była równa 547,3 mln PLN.

Pogorszenie przychodów oraz słabe wyniki finansowe Grupy Kopex wynikają z bardzo trudnej sytuacji na rynku inwestycji górniczych, która przekłada się na znaczący spadek zamówień w Polsce i na rynkach eksportowych oraz wywiera presję na ciężką sytuację płynnościową Grupy. Wpływ na wyniki w pierwszym półroczu 2016 r. miały również odnotowane zdarzenia jednorazowe w wysokości 512,0 mln PLN – znormalizowany wynik EBITDA w pierwszym półroczu 2016 r. wyniósł 71,2 mln PLN, a znormalizowany wynik netto z działalności kontynuowanej -35,3 mln PLN.
W związku z trudną sytuacją finansową, Grupa Kopex wdraża program restrukturyzacji obejmujący redukcję zbędnego majątku, sprzedaż oraz likwidację części spółek zależnych i stowarzyszonych, ograniczenie zatrudnienia, a także restrukturyzację zadłużenia.

W ramach przeglądu działalności operacyjnej Grupy i realizacji założeń programu, do działalności zaniechanej zakwalifikowano przychody i koszty związane z rynkiem australijskim, z zarządzaniem nieruchomościami oraz produkcją dla rynku budowlanego. W konsekwencji przeprowadzonych analiz restrukturyzacyjnych oraz aktualizacji testów na utratę wartości dokonano odpisów aktualizujących wartość aktywów oraz zawiązano rezerwy na koszty restrukturyzacji, co negatywnie wpłynęło na wynik operacyjny Grupy Kopex w pierwszym półroczu 2016 r. w wysokości 425,5 mln PLN.

Dokonane odpisy dotyczyły przede wszystkim aktywów niefinansowych (329,9 mln PLN) oraz należności (88,8 mln PLN). Wpływ na wynik netto miały również ujęte odpisy na aktywa finansowe (24,7 mln PLN) i częściowe rozwiązanie aktywa na podatek dochodowy (61,8 mln PLN). Wartość ujętych w sprawozdaniu finansowym za pierwsze półrocze 2016 r. odpisów aktualizacyjnych oraz rezerw nie przekroczyła wartości 535,0 mln PLN, wskazanej w raporcie bieżącym nr 46/2016.

Działalność operacyjna Grupy Kopex znajduje się pod presją ograniczonej płynności i do czasu podpisania właściwej umowy restrukturyzacyjnej, Grupa będzie funkcjonowała w stanie niepewności co do swojej przyszłości. Znaczący wpływ na zmniejszenie sprzedaży oraz trudną sytuację Grupy miało ograniczenie przez banki finansujące limitów gwarancyjnych, co utrudnia pozyskiwanie nowych zleceń. Dodatkowo sytuacja na rynku, na którym działa Grupa jest bardzo trudna, a zatory płatnicze i trudności ze ściąganiem należności stały się już praktycznie normą.

NA GIEŁDZIE

KOPEX SA [KPX]

kurs:

4.05 PLN -0.08 (-1.94%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


39 254 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP