Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kopex szykuje się do kupna Remagu

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
22-02-2010 12:41

Kopex SA podpisał umowy kupna 65 proc. akcji Ryfamy. Dodatkowo, 24,87 proc. akcji Ryfamy ma kupić z własnych środków Krzysztof Jędrzejewski, główny udziałowiec Kopex SA. Sam Kopex oszczędza pieniądze na kupno Remagu.

Rybnicka Fabryka Maszyn Ryfama zostanie przejęta przez Kopex S.A. Umowy nabycia akcji spółki Ryfama zostały zawarte 19 lutego pomiędzy Grupą Kapitałową Gwarant i poszczególnymi spółkami z GK Gwarant, do których należy Ryfama, a spółką Kopex. Czytaj więcej: Kopex kupuje Ryfamę
W ramach realizacji pierwszej umowy Kopex nabył 26,92 proc. udziału w kapitale spółki Ryfama. Następnie, zgodnie z drugą umową, po uzyskaniu zgody UOKiK, Kopex kupi kolejne 38,08 proc. udziału w kapitale Ryfamy. Realizując postanowienia dwóch pierwszych umów Kopex nabędzie w sumie 65 proc. udziału w kapitale spółki Ryfama.

Warunki uzgodnione w trzeciej umowie, zawartej pomiędzy Krzysztofem Jędrzejewskim przy udziale spółki Kopex z Grupą Kapitałową Gwarant, obejmują nabycie 24,87 proc. udziałów w kapitale Ryfamy. Realizacja tej umowy uwarunkowana jest zgodą UOKiK. Ponadto GK Gwarant zobowiązała się do zbycia na rzecz spółki Kopex nabytych i objętych w przyszłości akcji spółki Ryfama.

Zakup Ryfamy wiążę się z inwestycją kapitałową, na którą Kopex jest przygotowany, w listopadzie 2009 r. spółka pozyskała w wyniku emisji akcji 157,45 mln zł.

Jak informuje Kopex w komunikacie, „aby zabezpieczyć finansowanie na potrzebę prywatyzacji innej spółki państwowej, w której Kopex uczestniczy o czym poinformował Skarb Państwa w oficjalnym komunikacie”, konstrukcja nabycia akcji Ryfamy jest tak przygotowana, aby główny udziałowiec Kopeksu, Krzysztof Jędrzejewski, z własnych środków mógł objąć pozostałe 35 proc. udziału w kapitale Ryfamy, których warunki nabycia są określone w trzeciej umowie. Tą „prywatyzacją innej spółki”jest prywatyzacja Remagu, producenta kombajnów chodnikowych. Kopex SA jest jedną z czterech firm starających się o kupno Remagu.

Ryfama osiąga przychody ze sprzedaży na poziomie 200 mln rocznie, a jej szacowana rentowność netto po włączeniu do Grupy Kopex wyniesie ok. 10 proc.

- Kupujemy spółkę, która ma bardzo dobrą i uznaną markę w górnictwie węglowym. Ryfama zajmuje szczególną pozycję wśród producentów przenośników zgrzebłowych, zajmując pozycję lidera w kraju i znaczącego eksportera. Ponad 50 proc. ścian wydobywczych w polskich kopalniach wyposażonych jest w przenośniki zgrzebłowe produkcji Ryfamy – mówi Marian Kostempski, prezes Kopex S.A.

NA GIEŁDZIE

KOPEX SA [KPX]

kurs:

3.62 PLN -0.01 (-0.28%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP