PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kopex odpiera zarzuty Famuru

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
25-01-2010 11:11
Kopex odpiera zarzuty Famuru

Kancelaria prawna reprezentująca Kopex SA i Fabrykę Maszyn i Urządzeń Tagor 21 stycznia 2010 r. złożyła odpowiedz na pozew z powództwa Fabryki Zmechanizowanych Obudów Ścianowych Fazos o zapłatę kwoty 51.875.600 zł (pięćdziesiąt jeden milionów osiemset siedemdziesiąt pięć tysięcy sześćset złotych).

W odpowiedzi podtrzymano opinię o bezzasadności roszczeń ze strony Fazos. Zawarte w odpowiedzi na pozew twierdzenia Kopex i Tagor opierają się na trzech zasadniczych zarzutach:
1. zaprzeczeniu okoliczności, jakoby Kopex SA i Tagor nie wywiązały się, lub nienależycie wywiązały się z umów zawartych z Fabryką Maszyn Famur S.A. i powodem, a dotyczących realizacji kontraktu chińskiego; Kopex SA i Tagor stoją na stanowisku, iż umowa o współpracy z 11 stycznia 2008 r. zawarta pomiędzy Kopex SA a Fabryką Maszyn Famur S.A, nie nakładała na Kopex SA obowiązku powierzenia realizacji 50 proc. zakresu wartościowego kontraktu z kontrahentem chińskim ani fabryce Fazos ani Fabryce Maszyn Famur S.A. Natomiast szczegółowa umowa o współpracy z 05 czerwca 2008 r. zawarta pomiędzy Kopex SA, Tagor a Fazos i Famur wygasła wskutek zmiany przez kontrahenta chińskiego zakresu przedmiotowego kontraktu. Tym samym sformułowane przez Fazos twierdzenie o niewykonaniu przez Kopex i Tagor powołanych umów poprzez niepowierzenie powodowi realizacji 50 proc. wartości kontraktu z kontrahentem chińskim jako przesłance odpowiedzialności odszkodowawczej Kopex i Tagor Emitenta z art. 471 Kodeksu cywilnego, jest bezpodstawne.

2. braku odpowiedzialności Kopex SA i Tagor za nieuczestniczenie fabryki Fazos w realizacji kontraktu chińskiego, który to brak wynikał z jednej strony ze zmiany żądań i oczekiwań kontrahenta chińskiego, a z drugiej strony z wadliwości wykonanych przez powoda elementów, które miały być dostarczane w ramach realizacji kontraktu chińskiego. Zawarte miedzy Grupą Famur a Grupą Kopex w 2008 r. umowy o współpracy dotyczyły konkretnego, określonego w nich asortymentu; zmiana treści kontraktu na skutek zawartego ze stroną chińską aneksu w maju 2009 r., zdezaktualizowała istotne przedmiotowo elementy zobowiązań stron w umowach o współpracy, czyniąc je prawnie bezskutecznymi; przejawiona – mimo braku skutecznych prawnie zobowiązań – wola dalszej współpracy z Grupą Famur w realizacji kontraktu na rzecz partnera chińskiego (zamówienie przez Tagor w Fazos części przesuwników sekcji i siłowników w czerwcu 2009 r.) zaowocowała nienależytym jakościowo i nieterminowym wykonaniem zadania przez powoda, co spowodowało skuteczne prawnie odstąpienie przez Tagor od dalszej realizacji zamówienia przez Fazos było podstawą decyzji o zaniechaniu dalszej współpracy między stronami w realizacji kontraktu.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 217 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP