XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Kopex i Famur nie przeszły do kolejnego etapu prywatyzacji Remagu

Kopex i Famur nie przeszły do kolejnego etapu prywatyzacji Remagu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Należący do Skarbu Państwa Węglokoks S.A. z Katowic i prywatna spółka AB Consulting z Opola zostały dopuszczone do kolejnego etapu prywatyzacji katowickiego Remagu - jednej z największych firm dostarczających kombajny górnicze do kopalń.

Informację o wynikach oceny złożonych przez potencjalnych inwestorów wiążących ofert zakupu akcji spółki podał w piątek resort Skarbu Państwa.

Oznacza to, że giełdowe spółki z branży okołogórniczej, Famur i Kopex, które również złożyły oferty wiążące w tym procesie, nie wezmą udziału w dalszym postępowaniu prywatyzacyjnym.

Prywatyzacja Remagu ruszyła w listopadzie zeszłego roku, kiedy Ministerstwo Skarbu Państwa zaprosiło do negocjacji w sprawie sprzedaży akcji spółki, stanowiących 85 proc. jej kapitału zakładowego.

Początkowo, obok Kopeksu, Famuru i Węglokoksu (największy polski eksporter węgla), o kupno akcji Remagu starała się również firma TDJ Investments - większościowy akcjonariusz Famuru, posiadający ponad 71 proc. jego akcji. Jednak w pierwszych miesiącach tego roku firma ta została przejęta przez swoją spółkę-matkę: Przedsiębiorstwo Usługowe AB Consulting. Od tej pory to właśnie ta firma występuje jako oferent w staraniach o kupno Remagu.

Ministerstwo Skarbu Państwa nadzoruje firmę Remag od blisko czterech lat, kiedy została ona przekształcona z przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. Prywatyzacja spółki prowadzona jest w trybie negocjacji. Ich przedmiotem jest cena za nabywany pakiet akcji, program rozwoju (obejmujący m.in. zobowiązania do podwyższenia kapitału i inwestycje), zobowiązania dotyczące ochrony środowiska, ochrony interesów pracowników oraz gwarancje wykonania tych zobowiązań.

Remag produkuje i serwisuje maszyny górnicze, przede wszystkim kombajny chodnikowe. Zakład jest jedyną dużą firmą produkcyjną z sektora zaplecza górniczego, która nie została dotąd sprywatyzowana. Duża część firm z tego sektora została skupiona w trzech prywatnych grupach kapitałowych, przede wszystkim Kopex i Famur.

Remag buduje i remontuje kombajny chodnikowe (służące do drążenia wyrobisk, a nie urabiania węgla) w celu ich wynajęcia (leasingu) lub sprzedaży klientom. Kombajny z Remagu pracują w większości śląskich kopalń. Firma eksportuje też do Hiszpanii i Wietnamu, gdzie prowadzi roboty górnicze.

Przed przekształceniem w spółkę Skarbu Państwa, co nastąpiło jesienią 2006 r., kilkakrotne próby prywatyzacji Remagu podejmował wojewoda śląski. Jako przedsiębiorstwo państwowe zatrudniające wówczas ponad 800 osób Remag był największą firmą, dla której organem założycielskim był wojewoda. Rozważano przekształcenie go w spółkę pracowniczą lub sprzedaż. Ostatecznie zakład został skomercjalizowany.

Wcześniej rozważano m.in. połączenie kapitałowe Remagu ze spółkami węglowymi, na rzecz których świadczy usługi lub wsparcie działań na rzecz dalszej konsolidacji sektora zaplecza górniczego, którego firma jest częścią.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kopex i Famur nie przeszły do kolejnego etapu prywatyzacji Remagu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!