PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
 POLSKIE KOPALNIE

Analiza Pareto ANOVA cech geometrycznych wyrobów kształtowanych w ZSW w cyklu adaptacyjnym EDM

Czynniki oddziałujące na proces kształtowania EDM materiałów trudno obrabialnych powodują wzrost niedokładności wymiarowo-kształtowej, chropowatości powierzchni wyrobów, a także przyspieszone zużycie narzędzia. W artykule(...)

Polski węgiel czekają problemy. Czas przygotować się na dołek w koniunkturze

Wydobycie węgla (62-63 mln ton) ma się utrzymać do 2030 roku, ale udział węgla w polskiej energetyce będzie spadał. To konsekwencja przyszłych inwestycji w inne źródła energii. Górnictwo musi przygotować się na kolejny dołek(...)

"Nie odpuszczamy górnictwa". Polskie spółki korzystają na węglowym boomie

Przemysł 4.0 śmiało wchodzi do polskiego i światowego górnictwa. Celem wprowadzania najnowszych technologii jest wzrost efektywności, poprawa bezpieczeństwa pracy oraz redukcja kosztów. Wiedzą o tym polscy producenci maszyn i urządzeń(...)

Pracy w górnictwie będzie coraz mniej. To nieuniknione

Przez ostatnie 10 lat zatrudnienie w górnictwie węgla kamiennego w Polsce zmniejszyło się o 34,1 tys. I jest wielce prawdopodobne, że maleć będzie nadal.

Redakcja Nowego Przemysłu świętuje 20 lat działalności

Jubileusz 20 lat Nowego Przemysłu będziemy świętować z czytelnikami - w działaniu, spoglądając w przyszłość. Nie zabraknie wspomnień, ale tytuł magazynu zobowiązuje - wciąż stawiamy na to, co nowe.

Energetyka, jaką znamy, odchodzi do lamusa. Poważne zmiany na horyzoncie

Ministerstwo Energii pracuje nad nową polityką energetyczną Polski (PEP), która określać będzie długoterminową wizję rządu dla sektora energii. Przeczytamy w niej zapewne o wiodącej roli węgla, bo polska energetyka jest głęboko(...)

Węgiel znalazł się na diabelskim młynie. O wszystkim decyduje jeden kraj

Globalny rynek węgla kamiennego charakteryzuje cykliczność. W ubiegłym wieku cykle koniunkturalne trwały od kilku do nawet kilkunastu lat, a ceny zmieniały się stosunkowo łagodnie. W XXI wieku ten rytm jest szybszy, a amplitudy cen większe(...)

Janusz Steinhoff: w górnictwie po pierwsze rynek

Optymizm, a nawet euforia, jakie towarzyszyły tegorocznym obchodom barbórkowym, każą zastanowić się nad tym, co czeka polskie górnictwo. Jakie są, a jakie być powinny docelowo jego relacje z energetyką? Jaką rolę w przemianach sektora(...)

"Polskie górnictwo straciło zdolność do zaspokojenia potrzeb krajowego przemysłu"

To pewien paradoks, że mając kilkadziesiąt kilometrów od naszej cementowni śląskie kopalnie, węgiel musimy sprowadzać z Australii czy Afryki - podkreśla Ernest Jelito, prezes Górażdże Cement, w rozmowie z Tomaszem Elżbieciakiem.

Polska Grupa Górnicza - gigant, który się zmienia

Największy podmiot polskiego górnictwa pozostaje w ciągłej restrukturyzacji, wchłania nowe aktywa i mierzy się z potężnymi zadaniami inwestycyjnymi. Pytanie o przyszłość PGG to pytanie o kształt całego sektora górnictwa kamiennego w(...)

65 lat produkcji kombajnów ścianowych w Polsce

W maju 1952 roku swoją premierę miał pierwszy, wyprodukowany całkowicie w Polsce kombajn węglowy. Choć od tego czasu Piotrowicka Fabryka Maszyn, a później FAMUR, dostarczyli swoim klientom ponad 7 tys. różnego rodzaju kombajnów(...)

Atomizacja węgla realna, czy może kontrowersyjna?

Określenie przyszłości górnictwa węgla brunatnego wydaje się kluczowe dla miksu energetycznego Polski. Alternatywą dla elektrowni opartych na tym paliwie mają być siłownie jądrowe. Czy to potrzebne? Realne? Kontrowersyjne?

Węgiel pozostanie naszym wiodącym paliwem, ale wydobycie i zatrudnienie w górnictwie będą się zmniejszać

Realizacja programu dla górnictwa węgla kamiennego w Polsce do 2030 roku powinna stworzyć warunki dla rentowności branży. Nowoczesne górnictwo ma być podstawą bezpieczeństwa energetycznego. Cel jasno określony, droga wyboista.

Pieniądze idą pod ziemię. PGG odbudowuje potencjał wydobywczy, inwestycje za 1,7 mld złotych

W branży górniczej, zarówno dla producentów węgla, jak i firm zaplecza, inwestycje są jednym z priorytetów. Wszyscy spoglądają przede wszystkim na Polską Grupę Górniczą.

Tego nie można odwlekać. Już za 10 lat może być za późno dla Polski

Górnictwo musi być dobrze zarządzane - nie można odwlekać koniecznych decyzji. Branża potrzebuje strategicznego spojrzenia w przyszłość i działań podporządkowanych dłuższej perspektywie czasowej.

 KOPALNIE
Nazwa firmy
Branża
Region

POLECAMY W SERWISACH