POLSKIE KOPALNIE

Szansa dla węgla

W to, że dojdzie do mariażu górnictwa z energetyką, mało kto wątpi. Jak będzie wyglądał ten związek, mało kto wie. Czy to będzie szczęśliwe małżeństwo, nie wie nikt.

Kopalnie z własnymi elektrowniami

Spółki węglowe mają, budują lub rozważają budowę własnych źródeł energii. Korzyść jest podwójna: samowystarczalność lub oszczędności przy zakupach mocy oraz zagospodarowanie kłopotliwych odpadów.

Węgiel od zaplecza

Firmy z otoczenia górnictwa dywersyfikują produkty i rynki, realizują plany ekspansji zagranicznej. Na tle (i mimo) trudnej sytuacji branży wydobywczej producenci maszyn i urządzeń radzą sobie nadspodziewanie dobrze.

Terapia bez znieczulenia

Stan rodzimych producentów węgla jest krytyczny. Leczenie może być przykre i długotrwałe, a ceny surowca i nadpodaż na rynku nie ułatwiają lekarzom zadania.

Wierzę w przemysł

- Łączenie sił z mniejszymi producentami, których cechuje dobra myśl techniczna, może nam pomóc w tworzeniu firmy globalnej - uważa Tomasz Domogała, właściciel firmy inwestycyjnej TDJ, w rozmowie z Wojciechem Kuśpikiem i Jerzym Dudałą.

Jestem dobrej myśli

- Nie chcę reorganizować tylko dla samego reorganizowania. Chodzi mi o wypracowanie rozwiązań, które dadzą branży górniczej możliwość stabilnego funkcjonowania - deklaruje Krzysztof Tchórzewski, minister energii, w rozmowie z Jerzym(...)

Górnictwo polskie. Strategiczne wyzwania

Kryzys polskiego sektora węglowego ma charakter wielopłaszczyznowy. Długofalowo nie da się go rozwiązać żadnym prostym planem ratunkowym. Wieloletnie odwlekanie zmian sprawiło, że zarówno w sensie ekonomicznym jak i prawnym, polskie(...)

Bezpieczeństwo funkcjonalne - cz. II normy stosowane w energetyce jądrowej, kolejnictwie i urządzeniach medycznych

Techniki bezpieczeństwa funkcjonalnego lub zbliżone są stosowane m.in. w przemyśle procesowym, przemyśle budowy maszyn, w budowie urządzeń sterujących, energetyce jądrowej, kolejnictwie czy medycynie.

Bezpieczeństwo funkcjonalne - cz. III normy do plc i układow sterowania maszynami

Techniki bezpieczeństwa funkcjonalnego lub zbliżone są stosowane m.in. w przemyśle procesowym, przemyśle budowy maszyn, w budowie urządzeń sterujących, energetyce jądrowej, kolejnictwie czy medycynie.

Prawo i normy bezpieczeństwo funkcjonalne cz. I

Techniki bezpieczeństwa funkcjonalnego lub zbliżone są stosowane m.in. w przemyśle procesowym, przemyśle budowy maszyn, w budowie urządzeń sterujących, energetyce jądrowej, kolejnictwie czy medycynie. W niniejszym artykule skupiamy się na(...)

Rynek węgla. Gdzie jest dno?

Ceny węgla energetycznego na rynku międzynarodowym spadają od połowy 2011 r. Węgiel potaniał o ponad 50 proc. Czy jego ceny mogą być jeszcze niższe? Bo na szybki ich wzrost nikt już nie liczy...

K. Sędzikowski, KW: nieefektywni odpadną

- Wprowadzimy wewnętrzną konkurencję. Rozliczanie efektywności ścian kopalń zaowocuje rankingiem i ten, kto nie będzie efektywny, odpadnie - zapowiada Krzysztof Sędzikowski, prezes zarządu Kompanii Węglowej, w rozmowie z Jerzym Dudałą.

Energia bezentuzjazmu

Jednym ze źródeł wsparcia dla mającej powstać Nowej Kompanii Węglowej są grupy energetyczne. Po stronie energetyki trudno o entuzjastyczne recenzje tego pomysłu...

Gdzie jest program dla Śląska?

Prace nad rządowym programem dla aktywizacji gospodarczej województwa śląskiego trwają od stycznia. Problemy regionu nie zniknęły. Dokumentu, który miał zostać zaprezentowany w marcu, nikt nie widział...

 KOPALNIE
Nazwa firmy
Branża
Region

POLECAMY W SERWISACH