POLSKIE KOPALNIE

System Transportu Spągowego FRTS-900 produkcji FAMUR S.A.

W ramach kontraktu z Arcelor Mittal na dostawę kompleksu ścianowego do Kazachstanu, dodatkowym życzeniem klienta było dostarczenie przez FAMUR urządzenia, które będzie miało za zadanie transportowanie sekcji obudów zmechanizowanych oraz(...)

Złe prognozy dla surowców energetycznych

Nie ma dobrych prognoz dla surowców energetycznych. Węgiel kamienny i gaz znacznie staniały. A biomasa znalazła się na kolejnym regulacyjnym zakręcie - ale z szansą na poprawę koniunktury.

Czujniki do zadań specjalnych

Oferta czujników jest bardzo bogata i zróżnicowana, dlatego pojęcie czujników do zadań specjalnych jest bardzo szerokie. W zależności od branży, pod tym określeniem mogą kryć się zupełnie odmienne produkty.

Zastosowanie naziemnego skaningu laserowego w badaniu górniczych obiektów inżynierskich

Przemysł wydobywczy od zawsze zainteresowany był wdrażaniem nowoczesnych technologii, które pozwalałyby na zwiększenie wydobycia przy jednoczesnym podniesieniu bezpieczeństwa funkcjonowania kopalni. Działy miernicze kopalń również wpisują(...)

Napowietrzne linie elektroenergetyczne na terenie odkrywkowych zakładów górniczych

Wieloletni nadzór nad ruchem odkrywkowych zakładów górniczych pozwolił na poczynienie spostrzeżeń związanych z przebiegającymi przez tereny zakładów górniczych napowietrznymi liniami elektroenergetycznymi.

Mobilna platforma dedykowana do pracy w kopalniach

W artykule przedstawiono wyniki prac projektu badawczego, którego celem było zrealizowanie mobilnej platformy inspekcyjnej (MPI). Zadaniem MPI jest monitoring stref zagrożonych wybuchem w kopalniach węgla kamiennego. W artykule opisano koncepcję(...)

"Jako jedyni w Unii Europejskiej jesteśmy faktycznie niezależni energetycznie"

Mamy, zwłaszcza w Polsce, zakłady nowocześniejsze niż konkurenci. Przegrywamy ze względu na otoczenie regulacyjne - mówi Zbigniew Liptak, partner w EY, w rozmowie z Piotrem Myszorem.

Sztuka przetrwania

Jastrzębska Spółka Węglowa odprowadziła w roku 2015 więcej podatków i opłat niż dziś wynosi jej kapitalizacja. JSW podniesie się z kolan, czy raczej da się rozłożyć na łopatki?

Projekt wykonania instalacji monitorującej przebieg uszczelniania szybu górniczego

W pracy przedstawiono opracowany dla Kopalni Soli "Wieliczka" S.A. projekt wykonania instalacji monitorującej przebieg uszczelniania górotworu wokół szybu Kościuszko. Planowane prace uszczelniające zakładają wykonanie szeregu otworów w(...)

Szansa dla węgla

W to, że dojdzie do mariażu górnictwa z energetyką, mało kto wątpi. Jak będzie wyglądał ten związek, mało kto wie. Czy to będzie szczęśliwe małżeństwo, nie wie nikt.

Kopalnie z własnymi elektrowniami

Spółki węglowe mają, budują lub rozważają budowę własnych źródeł energii. Korzyść jest podwójna: samowystarczalność lub oszczędności przy zakupach mocy oraz zagospodarowanie kłopotliwych odpadów.

Węgiel od zaplecza

Firmy z otoczenia górnictwa dywersyfikują produkty i rynki, realizują plany ekspansji zagranicznej. Na tle (i mimo) trudnej sytuacji branży wydobywczej producenci maszyn i urządzeń radzą sobie nadspodziewanie dobrze.

Terapia bez znieczulenia

Stan rodzimych producentów węgla jest krytyczny. Leczenie może być przykre i długotrwałe, a ceny surowca i nadpodaż na rynku nie ułatwiają lekarzom zadania.

Wierzę w przemysł

- Łączenie sił z mniejszymi producentami, których cechuje dobra myśl techniczna, może nam pomóc w tworzeniu firmy globalnej - uważa Tomasz Domogała, właściciel firmy inwestycyjnej TDJ, w rozmowie z Wojciechem Kuśpikiem i Jerzym Dudałą.

Jestem dobrej myśli

- Nie chcę reorganizować tylko dla samego reorganizowania. Chodzi mi o wypracowanie rozwiązań, które dadzą branży górniczej możliwość stabilnego funkcjonowania - deklaruje Krzysztof Tchórzewski, minister energii, w rozmowie z Jerzym(...)

 KOPALNIE
Nazwa firmy
Branża
Region

POLECAMY W SERWISACH