POLSKIE KOPALNIE

Projektowanie niezawodnego wyposażenia maszyn

Przez ostatnie dziesięciolecia układy sterowania maszyn górniczych znacząco się zmieniły. Proces ten był i nadal jest efektem rozwoju i dostępności coraz bardziej zaawansowanej techniki oraz potrzeby zagwarantowania jeszcze większego(...)

Gwarancja stabilnej pozycji

Fabryka Taśm Transporterowych należy do jednych z największych i najbardziej znanych  producentów wyrobów gumowych w Polsce i Europie. Wolbromską firmę cechuje zarówno produkcyjne doświadczenie, jak i nowoczesność stosowanych(...)

Filar polskiej energetyki - ale jak długo?

Jeszcze długo pozostanie filarem polskiej energetyki, ale jego znaczenie będzie systematycznie spadać. Spółki węglowe już o tym wiedzą.

Układ na przodku

Cel wskazano taki: z końcem 2017 roku Polska Grupa Górnicza ma zamknąć swój bilans na "zero plus". Łatwo na pewno nie będzie...

Złe prognozy dla surowców energetycznych

Nie ma dobrych prognoz dla surowców energetycznych. Węgiel kamienny i gaz znacznie staniały. A biomasa znalazła się na kolejnym regulacyjnym zakręcie - ale z szansą na poprawę koniunktury.

Czujniki do zadań specjalnych

Oferta czujników jest bardzo bogata i zróżnicowana, dlatego pojęcie czujników do zadań specjalnych jest bardzo szerokie. W zależności od branży, pod tym określeniem mogą kryć się zupełnie odmienne produkty.

Zastosowanie naziemnego skaningu laserowego w badaniu górniczych obiektów inżynierskich

Przemysł wydobywczy od zawsze zainteresowany był wdrażaniem nowoczesnych technologii, które pozwalałyby na zwiększenie wydobycia przy jednoczesnym podniesieniu bezpieczeństwa funkcjonowania kopalni. Działy miernicze kopalń również wpisują(...)

Napowietrzne linie elektroenergetyczne na terenie odkrywkowych zakładów górniczych

Wieloletni nadzór nad ruchem odkrywkowych zakładów górniczych pozwolił na poczynienie spostrzeżeń związanych z przebiegającymi przez tereny zakładów górniczych napowietrznymi liniami elektroenergetycznymi.

Mobilna platforma dedykowana do pracy w kopalniach

W artykule przedstawiono wyniki prac projektu badawczego, którego celem było zrealizowanie mobilnej platformy inspekcyjnej (MPI). Zadaniem MPI jest monitoring stref zagrożonych wybuchem w kopalniach węgla kamiennego. W artykule opisano koncepcję(...)

"Jako jedyni w Unii Europejskiej jesteśmy faktycznie niezależni energetycznie"

Mamy, zwłaszcza w Polsce, zakłady nowocześniejsze niż konkurenci. Przegrywamy ze względu na otoczenie regulacyjne - mówi Zbigniew Liptak, partner w EY, w rozmowie z Piotrem Myszorem.

Sztuka przetrwania

Jastrzębska Spółka Węglowa odprowadziła w roku 2015 więcej podatków i opłat niż dziś wynosi jej kapitalizacja. JSW podniesie się z kolan, czy raczej da się rozłożyć na łopatki?

Projekt wykonania instalacji monitorującej przebieg uszczelniania szybu górniczego

W pracy przedstawiono opracowany dla Kopalni Soli "Wieliczka" S.A. projekt wykonania instalacji monitorującej przebieg uszczelniania górotworu wokół szybu Kościuszko. Planowane prace uszczelniające zakładają wykonanie szeregu otworów w(...)

Szansa dla węgla

W to, że dojdzie do mariażu górnictwa z energetyką, mało kto wątpi. Jak będzie wyglądał ten związek, mało kto wie. Czy to będzie szczęśliwe małżeństwo, nie wie nikt.

Kopalnie z własnymi elektrowniami

Spółki węglowe mają, budują lub rozważają budowę własnych źródeł energii. Korzyść jest podwójna: samowystarczalność lub oszczędności przy zakupach mocy oraz zagospodarowanie kłopotliwych odpadów.

Węgiel od zaplecza

Firmy z otoczenia górnictwa dywersyfikują produkty i rynki, realizują plany ekspansji zagranicznej. Na tle (i mimo) trudnej sytuacji branży wydobywczej producenci maszyn i urządzeń radzą sobie nadspodziewanie dobrze.

 KOPALNIE
Nazwa firmy
Branża
Region

POLECAMY W SERWISACH