Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kopalnie zapłacą więcej za emisję metanu?

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
03-07-2008 10:41
Kopalnie zapłacą więcej za emisję metanu?

Szyb byłej KWK Katowice.

Fot. T.Cukiernik

Ministerstwo środowiska przygotowało projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska, w którym proponuje wzrost stawek za emisję do powietrza metanu aż 21 razy. To by znaczyło, że kopalnie muszą zapłacić ponad 2,3 mln zł rocznie.

W projekcie rozporządzenia w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska, zaproponowano podwyższenie stawek opłat za korzystanie ze środowiska. W zdecydowanej większości przypadków obecnie obowiązujące stawki opłat są indeksowane wskaźnikiem inflacji za rok 2007. Jeden z wyjątków od tej reguły stanowi stawka opłaty za emisję do powietrza atmosferycznego metanu, której wysokość zwiększono 21-krotnie z 0,23 zł/Mg do 4,83 zł/Mg.
Przeciwko takiemu wzrostowi protestuje Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa, która w tej sprawie wystosowała protest do ministra środowiska Macieja Nowickiego. Zdaniem GIPH tak drastyczne podwyższenie opłaty nie znajduje uzasadnienia. Izba przypomina, że wydzielanie metanu w kopalniach węgla kamiennego jest zjawiskiem naturalnym związanym z procesem produkcji węgla. Tylko niewielką część wydobywającego się z górotworu metanu, można ująć systemem rurociągów i wykorzystać do produkcji energii. Według GIPH, większość emitowanego metanu posiada stężenie zbyt niskie, by móc go efektywnie zagospodarować na obecnym poziomie technologii jego odzysku. Gaz ten musi być odprowadzany do atmosfery wraz z powietrzem przewietrzającym kopalnie, a jego ilość, ze względów bezpieczeństwa, jest dokładnie monitorowana.

Górnictwo węgla kamiennego odpowiada zaledwie za kilka procent metanu emitowanego do atmosfery w wyniku działalności człowieka. Znacząca większość emisji pochodzi z innych działów gospodarki i jest wielkością niemierzalną (np. uprawa niektórych roślin, hodowla bydła, straty na liniach przesyłowych i zbiornikach gazu ziemnego). W tej sytuacji emitenci metanu spoza górnictwa węglowego nie mogą być w ogóle obciążani przedmiotowymi opłatami, gdyż ich emisji nie da się określić, a przedsiębiorcy górniczy będą ponosić wysokie koszty tylko dlatego, iż zostali zobowiązani do prowadzenia szczegółowego monitoringu zagrożenia metanowego. Takie podejście pozostaje w sprzeczności z zasadą równego traktowania podmiotów gospodarczych.

GIPH zwraca uwagę, że dla określenia stawek opłat dla poszczególnych gazów, w tym dla metanu, autorzy projektu zaadoptowali jedną z hipotez naukowych, która została sporządzona na potrzeby Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. Na podstawie dyskusyjnego współczynnika globalnego ocieplenia (GWP) przyjęli, iż metan jest gazem 21 razy silniej wpływającym na efekt cieplarniany niż CO2 i dlatego tyle razy wyższa ma być opłata za jego emitowanie.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP