Kopalnie zaczęły przerabiać niebezpieczny gaz na pieniądze

Kopalnie zaczęły przerabiać niebezpieczny gaz na pieniądze
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jastrzębska Spółka Węglowa chce sprzedawać śląskim gminom skroplony metan. Gaz mógłby posłużyć jako paliwo do taboru autobusowego. Chociaż pojazdy nie są jeszcze przystosowane do jego używania, JSW już planuje budowę skraplarni gazu.

Coraz więcej kopalni decyduje się na wykorzystanie metanu zalegającego w sztolniach - dzięki temu zmniejszają zagrożenie jego wybuchem. Redukują też emisję gazu do atmosfery, ograniczając w ten sposób efekt cieplarniany - pisze "Rzeczpospolita".

Kopalnie węgla kamiennego wykorzystują na własne potrzeby już 61 proc. gazu z odmetanowienia pokładów. - Dzięki wykorzystaniu metanu kopalnie oszczędzają energię, nawet kilkaset tysięcy zł - uważa Mirosław Krzystolik, zastępca dyrektora Departamentu Energomechanicznego w Wyższym Urzędzie Górniczym.

Za metan biorą się więc kolejne kopalnie. Używa go 14 z 30 zakładów. Dwa kolejne dołączą w tym roku. W Szczygłowicach i Sośnicy-Makoszowy powstają właśnie rurociągi, którymi gaz w stężeniu poniżej wybuchowego jest transportowany na powierzchnię - służy do ogrzania wody w łaźniach czy klimatyzacji. Możliwość wykorzystania gazu badają też kopalnie Wujek, Rydułtowy-Anna, Chwałowice i Knurów. A najbardziej zametanowione kopalnie JSW mają tyle gazu, że wystarcza im nie tylko na własne potrzeby, ale mogą myśleć o jego sprzedaży.

- Przy kopalni Krupiński mamy możliwość ogrzania osiedla - przyznaje Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka JSW. W Krupińskim wyremontowano stację odmetanowiania, która teraz należy do najnowocześniejszych.

- Staramy się maksymalnie zagospodarować gaz i zarabiamy, sprzedając go Spółce Energetycznej Jastrzębie SA. Dzięki temu inwestycje w rurociąg i instalacje w drugi agregat (2 miliony złotych) zwróciły się w półtora roku - mówi Jabłońska-Bajer.

Energia z metanu jest na tyle opłacalna, że już niedługo gaz może być wydobywany odkrywkowo w nieeksploatowanych pokładach węgla. Takie możliwości są m.in. w okolicach Mikołowa, Żor i Jastrzębia.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!