Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kopalnie węgla brunatnego zaburzyły przepływ wody w Noteci

Autor: wnp.pl (DC).
06-12-2017 10:34 |  aktualizacja: 06-12-2017 11:05
Kopalnie węgla brunatnego zaburzyły przepływ wody w Noteci

W zlewni rzeko Noteć działalność prowadzi kopalnia Konin

Odkrywkowa eksploatacja węgla w zlewni Noteci spowodowała zaburzenie przepływów wody w rzece. Powoduje to straty w środowisku naturalnym. Chcemy przeciwdziałać tej sytuacji - mówi prof. Jan Szyszko, minister środowiska. Wartość całego projektu szacowana jest na 130 mln zł. W zlewni Noteci działalność prowadzi kopalnia węgla brunatnego Konin.

- Przygotowaliśmy projekt, który będzie polegał na odtworzeniu ciągłości hydrologicznej rzeki Noteci na odcinku od ujścia rzeki Pichny do przekroju Mąkoszyn (Sierakowy). Na tym obszarze od 2015 r. obserwujemy bowiem brak stałego przepływu wód - dodaje prof. Jan Szyszko.
Projekt w pierwszej kolejności zakłada sztuczne zasilenie rzeki Noteć, poprzez odprowadzanie wody kopalnianej, z odkrywki węgla brunatnego Tomisławice, w górę rzeki Noteci aż do przekroju Mąkoszyn.

- Działanie to pozwoli na trwałe odtwarzanie przepływu wód na tym odcinku - powiedział Mariusz Gajda, wiceminister środowiska.

Projekt zakłada również oczyszczenie wód odwodnieniowych z kopalni, których część zawiera znaczną ilość zawiesin mineralnych - głównie węglowych.

- Przewiduje też podpiętrzenie Jeziora Modzerowskiego i Jeziora Brdowskiego i tym samym uzyskanie możliwej do wykorzystania pojemności retencyjnej o wielkości maksymalnie 1 mln metrów sześciennych. Wymagać to będzie wykonania dwóch budowli piętrzących - dodał Mariusz Gajda.

Dla zwiększenia efektywności wspomnianych działań proponuje się również uszczelnienie koryta rzeki Noteć na czas eksploatacji i rekultywacji odkrywek z wykorzystaniem materiałów naturalnych.

Ponadto w okresach suchych oraz w przypadku czasowego zaniku wody w korycie Noteci, możliwe jest dodatkowe zasilanie koryta rzeki z byłej odkrywki Lubstów, która systematycznie wypełniana jest wodą z Noteci w okresach mokrych. W tym celu konieczne byłoby wybudowanie przepompowni.

Przewidziany jest także monitoring wód powierzchniowych (automatyczne wodowskazy), jak i podziemnych (automatyczne piezometry). Pozwoli on na odpowiedni rozdział wód, a także w szczególnych przypadkach na podjęcie dodatkowych działań.
Podobał się artykuł? Podziel się!

NA GIEŁDZIE


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

34 681 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

720 471 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 936 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP