Kopalnie są przychylne integracji z Eneą

Kopalnie są przychylne integracji z Eneą
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kopalnie węgla brunatnego Konin i Adamów przychylnie przyjmują koncepcję włączenia ich do poznańskiej grupy Enea, która chce kupić PAK zależny od dostaw węgla z tych kopalni.

Odkupienie przez państwową spółkę energetyczną Enea od Elektrimu akcji Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin wiąże się z rozważanym przez resort skarbu wniesieniem KWB Konin i KWB Adamów do Enei. Jak dowiedziała się "Gazeta Prawna", resort skarbu sądzi, że wzmocniłoby to Eneę w negocjacjach z Elektrimem.

- Korzystna będzie decyzja, w wyniku której kopalnia i elektrownia będą miały jednego właściciela, zainteresowanego wieloletnią produkcją energii - mówi w dzienniku Maciej Musiał, prezes KWB Konin, zaopatrującej PAK w węgiel brunatny.

KWB Adamów, która również zapewnia PAK dostawy węgla, nie odrzuca integracji. - Koncepcja połączenia w jednej grupie kopalni, elektrowni i dystrybucji jest ekonomicznie prawidłowa. Integratorem nie mogą być kopalnie, bo są za słabe ekonomicznie, nie może być PAK, bo jego sytuacja wewnętrzna jest złożona - mówi w "GP" Dariusz Orlikowski, członek zarządu KWB Adamów.

Każda z kopalni ma w integracji także swój interes. KWB Konin wydobywająca rocznie ok. 10,5 mln ton węgla, o przychodach sięgających 600 mln zł i zatrudnieniu przekraczającym 4 tys. osób, po poniesionej w ubiegłym roku stracie walczy o dodatni wynik w 2007 roku.

- Jesteśmy związani z PAK na śmierć i życie, bo rynek węgla brunatnego nie istnieje, nie opłaca się go wozić. Teraz każdy ciągnie w swoją stronę, po integracji nie byłoby walki - mówi w "Gazecie Prawnej" Maciej Musiał.

Dodaje, że chociaż koszty uruchomienia nowego złoża Tomisławice szacowane na 200 mln zł kopalnia z trudem, ale udźwignie, to przydałby się inwestor branżowy umożliwiający w dłuższym okresie dostęp do środków na rozwój.

Zatrudniająca ok. 1,8 tys. osób KWB Adamów, która prognozuje, że w tym roku sprzeda ok. 4,8 mln ton węgla, też szuka bezpieczeństwa finansowego. - Potrzeby inwestycyjne zaspokajamy sami. Chodzi nam o stabilizację w dłuższym okresie - mówi w "GP" Dariusz Orlikowski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kopalnie są przychylne integracji z Eneą

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!