Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kopalnie nie zapłacą wyższych stawek za emisję metanu

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
11-08-2008 09:40

Jest już poprawiony projekt Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska, uwzględniający m.in. uwagi Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. Dzięki nowemu projektowi kopalnie zapłacą wyższych stawek za emisję metanu.

Ministerstwo Środowiska przygotowało nowy projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska w 2009r., w którym rezygnuje z 21 krotnego wzrostu stawek za emisję metanu do powietrza. To znaczy, że nie będzie drastycznego wzrostu opłat za emisję metanu.
W pierwotnym projekcie rozporządzenia w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska, zaproponowano wzrost stawki opłaty za emisję metanu z 0,23 do 4,83 złotych za tonę. To by znaczyło, że kopalnie muszą zapłacić ponad 2,3 mln zł rocznie.

Przeciwko takiemu wzrostowi wystąpiła Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa, która wystosowała w tej sprawie protest do Ministra Środowiska Macieja Nowickiego. Zdaniem GIPH tak drastyczne podwyższenie opłaty nie znajdowało uzasadnienia przytaczając szereg argumentów przeciwko tak wysokim opłatom za emisje metanu.

Stanowisko GIPH wskazywało przede wszystkim na naturalne zjawisko uwalniania się metanu w górnictwie. Metan to główny składnik naturalnych gazów występujących w pokładach węgla. Gaz ten musi być odprowadzany do atmosfery wraz z powietrzem przewietrzającym kopalnie, a jego ilość, ze względów bezpieczeństwa jest dokładnie monitorowana. Tylko niewielką część wydobywającego się z górotworu metanu, można ująć systemem rurociągów i wykorzystać do produkcji energii. Niskie stężenie metanu zawartego w powietrzu wydechowym kopalń nie pozwala na efektywne jego zagospodarowanie, gdyż odzysk tego metanu przy obecnych technologiach jest niemożliwy.

Przytoczono również argument, że globalnie większość emisji metanu pochodzi również ze źródeł naturalnych, rolnictwa oraz wysypisk śmieci. Przy tym znaczna jej część pozostaje nieoszacowana i nie podlega opłatom. W tej sytuacji emitenci metanu spoza górnictwa węglowego nie są obciążani przedmiotowymi opłatami, gdyż ich emisji nie da się określić, a przedsiębiorcy górniczy będą ponosić wysokie koszty tylko dlatego, iż ze względów bezpieczeństwa prowadzą szczegółowy monitoring zagrożenia metanowego. Takie podejście zdaniem GIPH pozostawało w sprzeczności z zasadą równego traktowania podmiotów gospodarczych. Trudno bowiem wyobrazić sobie przemysł rolniczy, który ponosi opłaty za korzystanie ze środowiska za każdą krowę, która każdego dnia może wydalić do atmosfery jeden metr sześcienny metanu.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP