XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Kopalnie mają lepiej dbać o urządzenia elektryczne

Kopalnie mają lepiej dbać o urządzenia elektryczne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W kopalniach o dużym zagrożeniu metanowym należy instalować maszyny i urządzenia elektryczne nowe lub w bardzo dobrym stanie - uważają przedstawiciele nadzoru górniczego, którzy m.in. o tym rozmawiali ze służbami elektrycznymi kopalń.

O tym, że od sprawności urządzeń elektrycznych zależy bezpieczeństwo pracy górników, świadczą m.in. wstępne ustalenia komisji, badającej okoliczności wrześniowej katastrofy w kopalni "Wujek-Śląsk" w Rudzie Śląskiej, gdzie zginęło 20 górników. Wszystko wskazuje na to, że to właśnie jedno z wadliwych urządzeń dało iskrę, która zapaliła nagromadzony metan.

"Jest ewidentne, że stan urządzeń i kabli miał bezpośredni związek z tym tragicznym zdarzeniem. Gdy występuje zagrożenie metanowe, wszystko musi działać bez zarzutu" - ocenia wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego (WUG), Wojciech Magiera. Zastrzegł, że specjalna komisja nie zakończyła jeszcze prac.

Przedstawiciele nadzoru górniczego chcą teraz uczulić pracowników kopalń, że nie tylko kierownicy ruchu zakładu górniczego odpowiadają za bezpieczeństwo załogi. "Dużą rolę w tym zakresie odgrywa zarządzanie spółką, planowanie działalności górniczej i prawidłowe rozpoznanie zagrożeń geologiczno-górniczych" - uważa wiceprezes Magiera.

Po katastrofie w rudzkiej kopalni ponownie przeanalizowano m.in. prowadzoną w tym zakresie profilaktykę, wzięto pod lupę sprawność urządzeń elektrycznych oraz solidność wykonywania napraw tego typu sprzętu, w kontekście zagrożenia metanowego. Przygotowano też listę najczęściej stwierdzanych uszkodzeń i nieprawidłowości w urządzeniach i instalacjach elektrycznych. Chodzi m.in. o niespełnianie warunków ognioszczelności.

Przedstawiciele nadzoru górniczego i przedsiębiorcy wspólnie uznali, że dla zbrojenia ścian, przodków w kopalniach o dużym stopniu zagrożenia metanowego należy instalować maszyny i urządzenia nowe lub w bardzo dobrym stanie technicznym. Jak dotąd nie przybrało to jednak formy konkretnego zalecenia.

Nadzór górniczy wskazuje również, że należy egzekwować dbałość o maszyny, urządzenia i instalacje przez ich bezpośrednich użytkowników. Ma w tym pomóc wdrożenie mechanizmów odpowiedzialności za niewłaściwą eksploatację, powodującą uszkodzenia. Kopalnie mają także dopilnować, by w pracowała w nich wystarczająca liczba elektromonterów oraz osób dozoru ruchu elektrycznego o odpowiednich kwalifikacjach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kopalnie mają lepiej dbać o urządzenia elektryczne

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!