XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Kopalnie idą pod młotek

Kopalnie idą pod młotek
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kompania Węglowa zamierza pozbyć się dwóch kopalń - "Silesia" w Czechowicach-Dziedzicach oraz "Bolesław Śmiały" w Łaziskach Górnych - pisze "Dziennik Zachodni".

Zysk z tych transakcji może znacznie poprawić wyniki finansowe spółki, która na podstawowej działalności, jaką jest sprzedaż węgla, poniosła stratę w wysokości 97,8 mln zł w pierwszych siedmiu miesiącach tego roku.

Jak informuje rzecznik Kompanii, Zbigniew Madej, do 21 września Kompania Węglowa zamierzamy ogłosić przetarg na sprzedaż kopalni "Silesia" w Czechowicach-Dziedzicach. We wrześniu ma być też znana ostateczna wycena kopalni "Bolesław Śmiały" w Łaziskach Górnych, która trafi do Południowego Koncernu Węglowego (PKW).

Dzięki tej drugiej transakcji Kompania, będąca udziałowcem PKW, ma odzyskać większość głosów na WZA koncernu, a następnie sprzedać jego akcje. Celem tej operacji jest otrzymanie przez Kompanię gotówki ze sprzedaży akcji PKW, co poprawi płynność firmy i pozwoli jej stopniowo spłacać stare długi.

Zdaniem Madeja, proces sprzedaży kopalni "Silesia" jest zaawansowany. Wyceną "Silesii" już zajmuje się firma doradcza Pricewatherhouse Coopers, a następnie zostanie ogłoszony otwarty przetarg. Kupnem kopalni zainteresowanych jest kilku inwestorów - między innymi z Czech i Szwajcarii. Najbardziej zaangażowani są Brytyjczycy z Gibson Group, którzy, jako jedyni, zawarli z centralami związkowymi umowę wstępną dotyczącą kupna kopalni w Czechowicach-Dziedzicach.

W umowie tej brytyjski inwestor zagwarantował zatrudnienie pracownikom i inwestycje, które sprawią, że "Silesia" stanie się rentowna. Brytyjczycy deklarują wydanie 100-150 milionów dolarów - przede wszystkim na poprawę bezpieczeństwa pracy górników, a także na zakup nowoczesnych maszyn i budowę nowego szybu. Budowa szybu miałaby się rozpocząć już w przyszłym roku. Na lata 2012-2013 planowane jest rozcięcie złoża, a na okres 2013-2014 rozpoczęcie wydobycia. Dzięki temu kopalnia powinna osiągnąć poziom rocznego wydobycia w wysokości 2 milionów ton węgla (w ubiegłym roku w "Silesii" wydobyto 640 tysięcy ton).

Zobacz także:

Wkrótce przetarg na Silesię i wycena Bolesława Śmiałego

Krzysztof Tchórzewski za włączeniem Bolesława Śmiałego do PKW
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kopalnie idą pod młotek

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!