Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kopalnie chcą przyjąć przeszło 7 tysięcy osób

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
19-01-2012 13:34

Spółki węglowe chcą zwiększać wydobycie węgla, na który jest zapotrzebowanie. Będą w tym roku zatrudniać nowych pracowników.

Około siedem tysięcy osób ma zostać przyjętych w 2012 roku do pracy w kopalniach. Spółki węglowe odnotowały niezłe wyniki za 2011 rok.
Planują sukcesywnie zwiększać wydobycie węgla, przykładowo największa ze spółek - Kompania Węglowa chce zwiększyć roczne wydobycie z poziomu 40 do 43 mln ton.

W związku z tym potrzeba nowych ludzi do pracy na dole. W 2011 roku do pracy w kopalniach trafiło ok. 9,3 tys. osób.

W tym roku mają one zatrudnić przeszło 7 tys. nowych pracowników, przede wszystkim do pracy na dole.

W Kompanii Węglowej pracuje ok. 60,2 tys. osób, z czego przeszło 46 tys. zatrudnionych jest do prac na dole kopalń.

W tym roku do KW ma trafić prawie 5 tys. osób. Z pracy w KW na emerytury odejdzie natomiast tysiąc osób mniej. W roku 2011 do KW przyjęto przeszło 5 tysięcy osób.

W 2011 roku wydobywająca węgiel koksowy Jastrzębska Spółka Węglowa, która ma za sobą debiut giełdowy, przyjęła ponad 1,4 tys. osób. W 2012 roku do JSW ma trafić ok. tysiąca nowych pracowników.

W końcu 2011 roku w JSW pracowało ponad 22,9 tys. osób. Pracownicy dołowi to w przypadku JSW ponad 18 tys. osób.

- Dzisiaj w górnictwie są problemy z kadrami, mamy do czynienia z luką pokoleniową - przyznaje w rozmowie z portalem wnp.pl Jarosław Zagórowski, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. - Spółki węglowe walczą między sobą oraz z firmami zewnętrznymi o najlepszych fachowców. Ludzie chcieliby zarabiać więcej za ciężką pracę. Przykładem jest nabyta od Kompanii Węglowej przez czeski koncern EPH kopalnia Silesia. Będzie pracować w ruchu ciągłym przez siedem dni w tygodniu. Są tam tak skonstruowane systemy płacowe, że ludzie chcą tam pracować. Niektórzy pracownicy należących do Grupy JSW Jastrzębskich Zakładów Remontowych chcą podjąć pracę w kopalni Silesia, choć uważam, że oferujemy naprawdę niezłe zarobki.

W kopalni Silesia w 2011 roku przyjęto ok. 800 osób, przez co zatrudnienie wzrosło tam do 1,4 tys. pracowników. W 2012 roku do Silesii ma trafić ponad 400 górników.

Z kolei Katowicki Holding Węglowy planuje w tym roku zatrudnić ok. 670 osób. W większości chodzi o absolwentów klas górniczych. W 2011 roku do kopalń KHW przyjęto ponad 1,7 tys. osób. W końcu 2011 roku w KHW pracowało ok. 18,8 tys. osób, z czego ponad 15,1 tysięcy to osoby pracujące na dole kopalń.

- Widać, że górnictwo to przyszłościowa branża, na węgiel jest i będzie zapotrzebowanie. Stąd spółki węglowe, chcąc zwiększać wydobycie, muszą zatrudniać więcej osób niż odchodzi z kopalń na emerytury - podsumowuje w rozmowie z portalem wnp.pl Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce.

Jerzy DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP