PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kopalnie Bełchatów i Turów płacą wielomilionowe podatki

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
27-12-2011 06:02
Kopalnie Bełchatów i Turów płacą wielomilionowe podatki
fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Kopalnie Bełchatów i Turów co roku ponoszą wielomilionowe koszty związane z różnego rodzaju podatkami i opłatami. Koszty związane z opłatą eksploatacyjną to obecnie ok. 80 mln zł. Od roku 2012 dla kopalń węgla brunatnego obowiązywać będzie dodatkowa opłata związana z użytkowaniem górniczym. Szacuje się że koszt dla obu kopalń z tego tytułu wyniesie ok. 5 mln zł.

Dodatkowo od roku 2012 zaczynają obowiązywać regulacje związane z akcyzą na węgiel, choć na obecną chwilę nie znane są jeszcze ich szczegóły.
- Posiadając i eksploatując złoża węgla brunatnego obecnie płacimy opłatę eksploatacyjną ustaloną w ustawie Prawo geologiczne i górnicze. Jest to kwota 1,66 zł za tonę wydobytego węgla. Biorąc pod uwagę roczne wydobycie w Bełchatowie na poziomie ok. 38,5 mln ton i Turowie na poziomie ok. 9,8 mln ton, daje nam to kwotę ok. 80 mln zł opłaty eksploatacyjnej. Jest to opłata związana bezpośrednio z wydobyciem - mówi Dariusz Kowalczyk, kierownika Biura Zarządzania Wydobyciem PGE GiEK.

Od roku 2012, po wejściu w życie zapisów zmienionej ustawy Prawo geologiczne i górnicze, powstanie obowiązek nabycia przez Przedsiębiorcę, jakim jest PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Spółka Akcyjna, prawa użytkowania górniczego.

- Użytkowanie górnicze ustanawiane jest w drodze umowy za wynagrodzeniem zawieranej ze Skarbem Państwa. Będzie to dla nas dodatkowy koszt, który szacujemy na ok. 5 mln zł łącznie w stosunku do koncesji jakie obecnie posiadamy - wyjaśnia Dariusz Kowalczyk. Dodatkowo pozostają jeszcze inne podatki i opłaty, które ponoszą kopalnie węgla brunatnego, min: opłaty za korzystanie z informacji geologicznej (konieczne przy procesie uzyskiwania koncesji - w sumie kilkanaście milionów), opłaty za korzystanie ze środowiska, podatki od nieruchomości, itp.

W roku 2012 wprowadzona ma zostać akcyza na węgiel. Dariusz Kowalczyk przypomina, że obligatoryjnie z akcyzy zwolniony jest węgiel do produkcji energii elektrycznej. Akcyza nie będzie pobierana w procesie produkcji energii elektrycznej, produkcji wyrobów energetycznych (koksu) oraz przy zużyciu przez gospodarstwa domowe (odbiorcy indywidualni), podmioty użyteczności publicznej (jednostki sił zbrojnych, jednostki systemu oświaty publiczne i niepubliczne, podmioty ochrony zdrowia publiczne i niepubliczne, jednostki pomocy społecznej, organizacje pożytku publicznego). Do tego dochodzi zwolnienie z tytułu użycia węgla do łącznego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej, w pracach rolniczych i ogrodniczych, hodowli ryb, leśnictwie, w pracach mineralogicznych, elektrolitycznych, metalurgicznych oraz redukcji chemicznej, a także przewozach pasażerów i towarów koleją.

- Pozostaje jednak obowiązek wystawiania dokumentów. Zdaniem ekspertów, niewykluczone jest, że odbiorcy będą musieli posiadać dokument dostawy na każdym etapie transakcji. Mogą się więc pojawić błędy polegające na nieprawidłowym potwierdzaniu odbioru na dokumencie dostawy, braku ewidencjonowania tych dokumentów, nieodsyłaniu ich przez odbiorcę, zagubieniu czy zniszczeniu podczas transportu. Zamieszanie dodatkowo potęguje brak rozporządzeń do ustawy akcyzowej w zakresie opodatkowania węgla. Przedsiębiorcy nadal nie znają szczegółowych regulacji - podkreśla Dariusz Kowalczyk.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP