Kopalnia węgla brunatnego w Sieniawie ma koncesję na 50 lat

Kopalnia węgla brunatnego w Sieniawie ma koncesję na 50 lat
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Najmniejsza w Polsce kopalnia węgla brunatnego w Sieniawie w gm. Łagów uzyskała koncesję na eksploatację złóż przez kolejne 50 lat. Nowa koncesja obejmuje obszar położony w powiatach sulęcińskim i częściowo świebodzińskim.

Zasoby przeznaczone do eksploatacji sięgają 17 mln ton. Dzięki koncesji kopalnia może pracować do 2063 roku - poinformował PAP prezes zarządu KWB Sieniawa Andrzej Bik.

Dotychczasowe roczne wydobycie wynosi ok. 150 tys. ton. Obecnie zakład zatrudnia nieco ponad 60 osób. Uzyskanie koncesji umożliwia zwiększenie produkcji rocznej do 450 tys. ton. Będzie się to także wiązało ze zwiększeniem zatrudnienia.

Kopalnia znajduje się w niewielkiej wsi położonej na pojezierzu łagowskim, jest jednym z największych pracodawców w gminie Łagów. Eksploatuje złoża na powierzchni ok. 10 ha metodą odkrywkową. Węgiel czerpany jest z głębokości do 40 metrów bez naruszania poziomu wód głębinowych. Złoża charakteryzują się wysoką jakością paliwa.

Rekultywacja terenu odbywa się na bieżąco - nadkład jest transportowany do wyeksploatowanego już wyrobiska. Po wyrównaniu w miejscu zasypanego wyrobiska sadzony jest las lub prowadzone są prace agrotechniczne przywracające grunt do upraw rolnych.

Złoże "Sieniawa" jest jednym z najdłużej znanych i eksploatowanych złóż węgla brunatnego na ziemiach polskich. Eksploatację węgla rozpoczęto w 1873 roku. Produkcja węgla przed rokiem 1939 osiągała okresowo do 80 tys. ton rocznie.

Kopalnia została zdewastowana w ostatnim roku drugiej wojny światowej. Jej ponowne uruchomienie nastąpiło w 1950 r., jako Kopalni Węgla Brunatnego Sieniawa. Eksploatację prowadzono metodą głębinową, systemem filarowym wydobywając węgiel w partiach złoża leżących powyżej poziomu wód podziemnych. W 1983 r. wydobycie osiągnęło maksymalną w historii kopalni wartość 209,1 tys. ton.

W 1997 r. rozpoczęto likwidację Kopalni Węgla Brunatnego Sieniawa. Była ona wówczas jedyną podziemną kopalnią węgla brunatnego w Polsce, obecnie złoże jest eksploatowane jedynie metodą odkrywkową. W 2002 r. zakończono likwidację przedsiębiorstwa państwowego. Udało się jednak znaleźć inwestorów, którzy podjęli się kontynuowania działalności wydobywczej.

Węgiel brunatny wydobywany w Sieniawie trafia głównie do odbiorów detalicznych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!