PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kopalnia Mysłowice-Wesoła będzie wydobywać węgiel przez ponad 40 lat

Autor: PAP
20-07-2012 14:01
Kopalnia Mysłowice-Wesoła będzie wydobywać węgiel przez ponad 40 lat
Fot. PTWP

60-lecie działalności zakładu obchodzi kopalnia Mysłowice-Wesoła. W piątek w kopalnianej cechowni otwarto okolicznościową wystawę, a przedstawiciele Katowickiego Holdingu Węglowego mówili o co najmniej 40-letniej perspektywie dalszego wydobycia węgla.

Należąca do Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) kopalnia Mysłowice-Wesoła to obok kopalni Murcki-Staszic jeden z dwóch kluczowych zakładów spółki i jedna z największych kopalń węgla kamiennego w Polsce i Europie. Dostarcza ok. 30 proc. ogólnej produkcji Holdingu, wydobywa najlepszy węgiel w spółce i osiąga wśród wszystkich jej zakładów najlepsze wyniki.
Jak poinformował w piątek wiceprezes KHW ds. produkcji Mariusz Wilkosz, zasoby operatywne Mysłowic-Wesołej, czyli takie, które można wydobyć, określane są na 158,8 mln ton (31 proc. wszystkich zasobów Holdingu, które sięgają 519,8 mln ton).

"Te zasoby zostaną jeszcze powiększone. Nie mamy jeszcze koncesji na ten węgiel, niemniej schodząc coraz głębiej, mamy wiedzę o ok. 80 mln ton zasobów w polu kopalni () Żywotność kopalni to 39 lat, ale zdecydowanie ze wskazaniem na więcej" - podkreślił Wilkosz.

Jak zaznaczył, większość przyszłościowych złóż leży pod lasami, czyli terenami o minimalnej uciążliwości społecznej. Pozwoli to na perspektywiczną redukcję kosztów związanych z usuwaniem szkód górniczych. Cała spółka przeznacza na ten cel 20-30 mln zł rocznie.

Tegoroczne planowane wydobycie w Mysłowicach-Wesołej określane jest na 3,5 mln ton, w przyszłym roku ma sięgnąć 3,8 mln ton. Docelowo, za 3-4 lata, kopalnia ma ustabilizować ten wskaźnik na poziomie ok. 4 mln ton węgla rocznie.

Najbardziej wydajne przodki wydobywcze Mysłowic-Wesołej dostarczają 6-8 tys. ton węgla na dobę. Wynika to m.in. z wysokości prowadzonych ścian wydobywczych (sięgającej lub przekraczającej 4 m) i zastosowania nowoczesnych systemów urabiania oraz odstawy. W sytuacjach zagrożeń wielkość wydobycia spada do 3-4 tys. ton na dobę.

Zagrożenia w Mysłowicach-Wesołej wiążą się m.in. z metanem. Z najbardziej metanowej ściany 514 uwalnia się do 40 m sześc. tego gazu na minutę. Osiągnięto tam jednak najwyższą w spółce efektywność odmetanowania - przechwytywanych jest 50-70 proc. gazu. Odsysany ze złóż metan trafia do kopalnianej stacji odmetanowania, skąd 80 proc. gazu wykorzystuje Zakład Energetyki Cieplnej w Katowicach - opalając nim kotły kogeneracyjne.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


OFERTY PRACY

46 516 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

WYSZUKIWARKA NIERUCHOMOŚCI

1 271 193 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

KATALOG FIRM

5 614 ofert w bazie

OFERTY SZKOLEŃ

Kategorie szkoleń: przemysł, nieruchomości, handel, branża spożywcza

Szkolenia dla branży medycznej i farmaceutycznej

Szkolenia dla samorządów

WYSZUKIWARKA PRZETARGÓW UZP

2 689 838 ofert w bazie


WYSZUKIWARKA KOMUNIKATÓW

397 664 komunikatów w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

WYSZUKIWARKA OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

467 objektów w bazie
Wyszukiwanie zaawansowane

PARTNER

POLECAMY W SERWISACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Giełda rolna Rynek Zdrowia Rynek aptek Puls HR Farmer
    Rynek Zdrowia Rynek Spozywczy Dla handlu Property Design Infodent24 Centrum Kreowania Liderów
    Farmer House Market Promocjada Sady Ogrody Rynek seniora Koszyk cenowy
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.