Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kopalnia Murcki-Staszic: Sześć tysięcy ton węgla na dobę z jednej ściany

Autor: wnp.pl (JD)
23-01-2018 10:32 |  aktualizacja: 23-01-2018 10:49
Kopalnia Murcki-Staszic: Sześć tysięcy ton węgla na dobę z jednej ściany

Kopalnia nigdy wcześniej nie prowadziła wydobycia w tak wysokich ścianach

Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

- Ta ściana to wyzwanie dla naszej załogi - mówi Jacek Albrecht, naczelny inżynier kopalni Murcki-Staszic. Od listopada 2017 w kopalni Murcki-Staszic eksploatowana jest ściana o wysokości 4,5-metra. Poprzednio ta kopalnia nigdy nie prowadziła wydobycia w tak wysokich ścianach.

 • W Polskiej Grupie Górniczej wskazują, że ściana 03 jest eksploatowana jako ostatnia w tej części pola AB pod wybraną już jedną warstwą pokładu 510, którego całkowita miąższość wynosiła ok. 10 m.
 • Ze względu na zaszłości, w wyniku których pozostawiono niewybrane dwie warstwy pokładu 510 w pasie ściany 03 podjęto decyzję o wybraniu tej parceli na wysokość 4,5 m.
- Od samego początku była dla załogi naszej kopalni poważnym wyzwaniem. Praktycznie od zaprojektowania, poprzez wykonanie wyrobisk korytarzowych, wyposażenie, uzbrojenie, a wreszcie i eksploatację - mówi Jacek Albrecht, naczelny inżynier kopalni Murcki-Staszic. - Pierwotny projekt rozcięcia zakładał wykorzystanie wcześniej wykonanych wyrobisk, jednak stan istniejących tam dwóch chodników, nie pozwalał na ich bezpieczne wykorzystanie.

Aby uniknąć naruszenia filara bezpieczeństwa utworzonego dla ochrony ogromnego zbiornika wodnego o pojemności ponad 6,6 mln m szesc. zlokalizowanego w wyeksploatowanych zrobach pokładów zlikwidowanej kopalni Katowice niezbędnym okazało się zatem wytyczenie nowych wyrobisk korytarzowych.

Dodatkową trudnością była konieczność przejeżdżania jednym przodkiem poprzez dwa wyrobiska zlokalizowane w dwóch innych warstwach pokładu 510, a następnie przez zroby zawałowe ściany 03b.

Przeszkodę w uzyskiwaniu szybkich postępów w drążeniu wyrobisk stanowiła konieczność prowadzenia odwodniania kolejnego zbiornika W 53 (2004/13) zlokalizowanego w zrobach wyeksploatowanej III-ciej warstwy pokładu 510. 

Aby dostarczyć do ściany duże elementy obudowy, wykorzystano możliwości transportowe szybu Zygmunt. Przemieszczenie ich z podszybia do ściany oznaczało konieczność pokonania pod ziemią dwunastu kilometrów i czterokrotnego przeładunku.

Ściana zaczęła pracę od  listopada 2017 roku. Uzyskiwany na niej poziom wydobycia ustabilizował się w grudniu 2017 roku, zgodnie z założeniami na poziomie około sześciu tysięcy ton węgla na dobę. 

Dzieje się tak dzięki jej wysokości.  Podobna ściana 501 o długości 255 m prowadzona również w polu AB na wysokość 3,5 m często przekracza dobowe wydobycie 5 000 t, a średniodobowy poziom wydobycia osiągnięty w przeciągu całego października wyniósł 5037 ton na dobę.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

33 338 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

723 623 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP