Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kopalnia Kopeksu: wydobycie ma ruszyć w 2018 roku

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
20-11-2013 09:20
Kopalnia Kopeksu: wydobycie ma ruszyć w 2018 roku
Fot. PTWP

Pierwsze wydobycie planowane jest na 2018 rok, a okres wydobycia wynosić będzie 30 lat. Wartość tej inwestycji przekroczy 1,5 mld złotych.

Nakłady inwestycyjne wyniosą 1,7 mld zł. Większość pieniędzy będzie pochodziła od zewnętrznego inwestora, pozostała część nakładów pozostanie uzupełniona własnymi środkami.
Pierwsze wydobycie zaplanowano na 2018 rok, a czas wydobycia ma wynieść 30 lat.

- Im dłużej przyglądamy się temu projektowi, tym bardziej jesteśmy przekonani, że budowa kopalni jest jak najbardziej możliwa. Kolejne analizy, które widzieliśmy potwierdzają opłacalność podjęcia tej kierunkowej decyzji - zaznacza Krzysztof Jędrzejewski przewodniczący Rady Nadzorczej Kopeksu.

Przypomnijmy: Rada Nadzorcza Kopex SA podjęła uchwałę pozytywnie opiniującą projekt realizacji inwestycji Kopalnia Przeciszów.

Decyzja zapadła po zapoznaniu się z raportem przygotowanym i zaprezentowanym przez ekspertów zewnętrznych, a także uwzględnieniu uzasadnienia we wniosku zarządu.

Budowa ma ruszyć w 2015 roku, a wartość inwestycji przekroczy 1,5 mld złotych.

Obecnie dopracowywane są kwestie związane z różnego rodzaju ryzykiem oraz raport środowiskowy.

Następnie spółka wystąpi o koncesję na eksploatację złoża.

Z analiz wynika, że jest w nim węgiel energetyczny o dobrych parametrach jakościowych, co w połączeniu z planowanymi niskimi kosztami wydobycia wskazuje na wysoką rentowność inwestycji.

Niedługo zaprezentowany zostanie projekt budowy kopalni wraz z podstawowymi danymi dotyczącymi budowy.

Rada Nadzorcza zobowiązała zarząd Kopeksu do stałego monitorowania projektu i informowania o budowie kopalni, szczególnie przy przekazywaniu kwartalnych raportów zawierających kluczowe informacje.

Rada podjęła swą decyzję po otrzymaniu kompleksowych informacji na temat projektu.

Wskazała też dodatkowe zagadnienia do głębszej analizy i wyjaśnień, ale potwierdziła sens realizacji przedstawionego projektu.

Rada spodziewa się, że ten projekt, m.in. poprzez odejście od budowy szybów na rzecz chodników upadowych, drążonych za pomocą tarczy TBM, pozwala na znaczne obniżenie kosztów budowy i eksploatacji, co w efekcie da niższe koszty wydobycia tony węgla.

Zdaniem przewodniczącego Rady Nadzorczej Kopeksu Krzysztofa Jędrzejewskiego, do wejścia w pełną fazę realizacji potrzeba również uzgodnienia z potencjalnymi odbiorcami, a przede wszystkim zapewnienia finansowania w oparciu o banki i potencjalnych partnerów.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP